Populárne športové oblečenie s krvavou stopou. Známy predajca má za ušami škandál

  • Dodávateľ Jifa využíva nútenú prácu Ujgurov pri výrobe pre Decathlon.
  • V továrni pracuje dvanásťročné dievča na výrobe oblečenia.
  • Čínske úrady poskytujú dotácie na nútené zamestnávanie ujgurskej menšiny.
Novinky Známy predajca má za ušami škandál
Známy predajca má za ušami škandál. Zdroj: Shutterstock.com/Hafiz Soyuz, Drazen Zigic
Okazio PCBITmarkets Valentín mobil

Francúzska športová značka Decathlon sa ocitla v centre závažného škandálu týkajúceho sa využívania nútenej práce etnickej menšiny Ujgurov v Číne. Vyplýva to z ročného vyšetrovania, ktoré odhalilo znepokojujúce praktiky v dodávateľskom reťazci spoločnosti. Informoval o tom portál Disclose.ngo.

Kľúčovým dodávateľom Decathlonu je skupina Jifa, ktorá v roku 2022 dodala značke tovar v hodnote 43 miliónov eur. Vyšetrovanie odhalilo, že táto spoločnosť je priamo zapojená do systému moderného otroctva v Číne, kde hlavnými obeťami sú práve ujgurské ženy.

Nútená práca malých detí

„Som tu, aby som pomohla,” povedalo s plachým úsmevom 12-ročné dievča, ktoré bolo pristihnuté pri práci v továrni Yanggu Jifa v provincii Šan-tung. Jej malé prsty zapínali tmavomodré polo tričko značky Decathlon, zatiaľ čo jej matka sedela pri šijacom stroji len pár metrov od nej.

Systém nútenej práce sa týka najmä ujgurskej menšiny, ktorá čelí v Číne tvrdej represii. Pod zámienkou boja proti terorizmu čínske úrady od roku 2017 implementovali politiku masového zadržiavania muslimských etnických menšín. Podľa OSN bolo v táboroch zadržiavaných viac ako milión ľudí, prevažne Ujgurov. Preživší hovoria o mučení, znásilňovaní a nútenej sterilizácii.

Továreň dostáva značné štátne dotácie na „vzdelávanie etnických menšín”. Podľa výpočtov Disclose získala spoločnosť Xirong pri svojom založení viac ako 29 miliónov jüanov (3,8 milióna eur) verejných prostriedkov. Tieto dotácie pomáhajú znižovať výrobné náklady, čo je v súlade so stratégiou Decathlonu poskytovať „športové potreby za nízke ceny”.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zdieranie pracovníkov

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.