Falošná zbierka žiada 90 000 EUR v mene Michala Kovačiča. Nič tam neposielajte, varuje

  • V mene moderátora vznikla falošná zbierka na záchranu médií.
  • Slováci už stihli prispieť.
  • Takýchto prípadov je neúrekom.
Novinky Po internete koluje falošná zbierka v mene Kovačiča
Po internete koluje falošná zbierka v mene Kovačiča. Zdroj: Reprofoto: IG/Michal Kovačič
BitmarketsKvakomat mobil

Ak ste zaregistrovali príspevok na sociálnych sieťach, kde sa v mene Michala Kovačiča organizuje finančná zbierka, dávajte si pozor. Ide totiž o podvod, ktorý má za cieľ získať vaše peniaze.

Michal Kovačič sa o tomto falošnom projekte dozvedel vďaka svojim fanúšikom a okamžite na to reagoval prostredníctvom svojho Instagramu. Upozornil na to portál Interez.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zbierka v mene moderátora

„Priatelia, toto je podvod, nič tam, prosím, neposielajte a ak máte chvíľku, budem rád, keď to ako podvod nahlásite,” varoval Kovačič vo svojich príbehoch na Instagrame.

Falošná zbierka

Táto falošná zbierka, ktorá bola zverejnená na platforme GoFundMe, žiadala od ľudí neuveriteľných 90 000 eur.

Niekoľko ľudí už na túto manipulatívnu akciu však, bohužiaľ, stihlo prispieť, čo ešte viac zdôrazňuje potrebu byť na internete obozretný.

Ak ste sa s niečím podobným stretli, nezostávajte ticho. Nahláste podozrivú aktivitu priamo platforme, na ktorej ju zverejnili, a upozornite na to aj samotnú osobu, ktorej meno na ňu zneužili.

Príbeh Michala Kovačiča

Príbeh Michala Kovačiča. Zdroj: Reprofoto: IG/Michal Kovačič

O nejaký čas neskôr zverejnil bývalý moderátor relácie Na telo ďalší príbeh, kde ďakuje ľuďom za nahlásenie zbierky, ktorú podľa všetkého stiahli. To však neznamená, že stále nekoluje sociálnymi sieťami, i keď neaktívna.

Deje sa to bežne

V digitálnej ére sa stále častejšie stretávame s prípadmi zneužívania dôvery ľudí. Medzi najčastejšie formy podvodov patrí organizovanie falošných finančných zbierok v mene známych osobností alebo charitatívnych organizácií. Tento druh podvodu je obzvlášť nebezpečný, pretože využíva súcit a dobrú vôľu ľudí, ktorí chcú pomôcť tým, čo to potrebujú.

Podobné prípady, ako ten Kovačičov, sa vyskytujú po celom svete. V zahraničí sú podvody, ktoré zneužívajú mená celebrít, bežným javom. Napríklad britský herec Hugh Jackman bol v roku 2020 obeťou podvodu, keď na Facebooku kolovala falošná zbierka pre deti trpiace rakovinou v jeho mene.

Ďalšou bežnou formou sú falošné účty na sociálnych sieťach

Podvodníci vytvoria profil, ktorý sa javí ako autentický, a začnú šíriť informácie o údajnej charitatívnej kampani alebo urgentnej potrebe finančnej pomoci. V minulosti bolo meno herečky Jennifer Aniston zneužité pre falošné charity na Instagrame. Tieto profily sú často veľmi presvedčivé a ľudia, ktorí chcú pomôcť, ľahko naletia.

To isté sa stalo aj Elonovi Muskovi v súvislosti s deepfake videami, kde propaguje kryptomeny, o čom sme viac písali v tomto článku.

Falošné charity

V roku 2017 odhalili skupinu, ktorá zneužila meno Červeného kríža na organizovanie falošnej zbierky pre obete hurikánu Harvey v USA. Peniaze, ktoré ľudia darovali v dobrej viere, nikdy nedorazili k tým, ktorí ich naozaj potrebovali.

Tento problém sa často objavuje aj po prírodných katastrofách. Po zemetrasení na Haiti v roku 2010 sa na internete objavilo niekoľko falošných webových stránok, ktoré predstierali, že sú legitímne charitatívne organizácie.

Vždy sa preto uistite, že prispievate prostredníctvom dôveryhodných a overených platforiem. Opatrnosť je našou najlepšou zbraňou proti podvodníkom, ktorí sa snažia zneužiť našu dobrosrdečnosť a súcit.

Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.