Pozor na tento podvod. Zlodeji vo veľkom kradnú kryptomeny

  • Na trhu s kryptomenami je mnoho podvodov.
  • Na YouTube bežali celý víkend podvodné deepfake videá Elona Muska.
  • Nikdy vám nikto nedá zadarmo kryptomeny.
Novinky Kryptomeny a podvody
Kryptomeny a podvody. Zdroj: shutterstock.com/Kevin McGovern/kovop
BitmarketsBitmarkets

Trh kryptomien je plný podvodov a zločincov, ktorí sa vás snažia okradnúť. Musíte byť preto veľmi opatrní. Základom je nereagovať na žiadne podnety: Nikdy vám nikto nedá kryptomeny zadarmo a ak niečo vyzerá až príliš dobre, väčšinou je to podvod.

Podobný prípad nastal nedávno práve na YouTube, kde sa objavili falošné deepfake videá Elona Muska, uvádza správa News Bitcoin.

Pozor na podvodné vysielania

Kanál na YouTube sa vydával za oficiálny živý prenos z konferencie o Bitcoine, kde vystupoval falošný Elon Musk. Takýchto živých prenosov bolo identifikovaných viacero. Dokonca sa odhaduje, že jedno z týchto vysielaní vyzbieralo takmer 30 000 dolárov v kryptomenách. Podľa sieťových údajov zločinci ukradli 0,322 BTC, 2,026 ETH a 374,63 DOGE v celkovej výške 28 586 dolárov.

Zarážajúce je, že YouTube tieto videá nedokáže odhaliť včas. Bežali totiž celý víkend. V skutočnosti je však toto vysielanie vygenerované umelou inteligenciou. Pozornejší diváci si hneď všimnú, že ide o podvod, no existuje mnoho ľudí, ktorí tomu uveria.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Podvody na každom rohu

Podobné videá nevznikajú iba na YouTube – často ich môžete vidieť napríklad aj na Facebooku alebo X (Twitter). Taktiež nemusí ísť len o Elona Muska, ale o akúkoľvek populárnu osobu zo sveta kryptomien. Nižšie vám prikladáme ukážku deepfake videa Vitalika Buterina, ktorý je zakladateľom Etherea.

Cieľ deepfake videí

Cieľom deepfake videí je nalákať obete, aby poslali kryptomeny na určitú adresu, pričom sľubujú, že naspäť dostanú dvojnásobok. V skutočnosti však nič naspäť nepošlú.

Je dôležité zdôrazniť, že je úplne jedno, o aký podvod ide; vždy si pamätajte, že nikto vám nič zadarmo nedá. Jeden z hlavných varovných signálov je, že niečo vyzerá až príliš jednoducho. Neklikajte preto na podozrivé odkazy, nereagujte na podozrivé správy od cudzích ľudí na sociálnych sieťach a hlavne – nikdy nikomu neposielajte kryptomeny.

Deepfake videá navyše nie sú ani zďaleka jediným podvodom. Zoznam najčastejších kryptomenových podvodov nájdete tu.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.