- Predajňa mala byť zatvorená z technických príčin.
- Ukázalo sa však, že jej zatvorenie nariadila hygiena.
Portál Aktuality informoval o tom, že v pondelok 22. júla zatvorila hygiena predajňu Tesco v Dunajskej Strede. Hoci sa pôvodne počítalo s tým, že obchod ešte v ten deň otvoria, nestalo sa tak.
Manažérka komunikácie spoločnosti Tesco na Slovensku Katarína Pšenáková uviedla, že obchod museli zavrieť z technických príčin. V utorok 23. júla však prevádzka už otvorená bola, čo pre Kryptomagazin potvrdila koordinátorka komunikácie pre Tesco na Slovensku Martina Polakovičová.
Podľa zistení portálu Aktuality za zatvorením predajne stála Regionálna veterinárna a potravinová správa.
Hygiena v slovenských obchodoch by bola témou na dlhšiu diskusiu. Iba nedávno sme vás napríklad informovali o tom, že nepríjemné prekvapenie čakalo na zákazníkov v Kauflande v Riamvskej Sobote. Medzi regálmi tu totiž pobehovala myš, čo jeden zo zákazníkov dokonca zdokumentoval a pridal na sociálnu sieť.
Kaufland reagoval na škandál vyhlásením, že v supermarketoch robia maximum pre čo najrýchlejšie odstránenie nedostatkov.
Hovorkyňa Kauflandu Lucia Vargová pre portál Rimava uviedla:
Pre spoločnosť Kaufland Slovenská republika je bezpečnosť a kvalita predávaného tovaru absolútnou prioritou, aj z tohto dôvodu máme prijaté postupy a opatrenia v súlade s platnou slovenskou legislatívou pre oblasti predaja, bezpečnosti či skladovania potravín.
Nedostatkov je množstvo
Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ uskutočnili v júni 2024 celkom 3 569 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Tieto kontroly prebehli u 1 259 právnych subjektov a v 2 039 prevádzkach. Nedostatky boli zistené pri 307 kontrolách, pričom celkovo bolo odhalených 1 415 nedostatkov. Uvádza to portál teraz.sk.
„Počas cielenej kontroly mimo pracovnej doby bolo vykonaných 54 úradných kontrol, pri ktorých inšpektori preverili 23 právnych subjektov a 31 prevádzok. Nedostatky boli zistené v ôsmich maloobchodných prevádzkach,” uviedli detaily veterinári.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Podľa ŠVPS sa pri úradných kontrolách potravín najčastejšie zistili nedostatky v hygiene budov a prevádzok, v predaji po dátume spotreby a v označovaní.
Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili na mieste opatrenia na ich odstránenie a 123 blokových pokút v celkovej výške 4 200 eur.
„Závažnejšie nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií podľa zákona o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 56 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 82 200 eur. Najvyššia právoplatná pokuta predstavovala 9000 eur,” dodala ŠVPS.