- Počas leta chutí grilované mäso inak ako v ďalších ročných obdobiach.
- Vedeli ste však, že grilovanie na balkóne nie je vždy najšťastnejšou voľbou?
Majitelia domov so záhradami a terasami sa v lete tešia na grilovačky so svojimi blízkymi. Čo však ľudia žijúci v bytovkách, ktorí si chcú tiež vychutnať grilované mäso alebo zeleninu?
Mnohí z nich sa s tým nehrajú, zapoja si gril na balkóne a pustia sa do grilovania. Robia to aj napriek tomu, že často nevedia o obmedzeniach, ktoré s touto činnosťou prichádzajú.
Zákon, ktorý by existoval pre celé Slovensko a reguloval by grilovačky na balkónch, však neexistuje. Dozerajú na to však úrady v jednotlivých mestách alebo samotné bytovky s ich bytovými poriadkami.
V prípade, že žijete v novom bytovom komplexe, vaše rozhodovanie o tom, či si užiť grilovanie na balkóne, bude jednoduchšie. Mnohé z nich v pravidlách totiž majú, že takáto činnosť je zakázaná.
Čo sa týka starších bytoviek, v mnohých to zakázané nie je, no aj tak by ste mali myslieť na Občiansky zákonník. V ňom sa totiž uvádza, že svojich susedov nesmiete vyrušovať hlukom, prachom, zápachom, dymom a podobne. Ak to porušíte, prvýkrát vás zrejme len upozornia. V prípade, že budete svoje konanie opakovať, hrozí vám vysoká pokuta.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Aké pokuty vám hrozia?
Portál Záhradkár uvádza, že v niektorých mestách, je grilovanie na balkóne povolené. Ide napríklad o Nitru alebo Bratislavu. Ak sa pre túto činnosť rozhodnete v Prešove alebo Žiline, pokuta, ktorú môžete dostať, sa pohybuje na úrovni od 33 eur do 150 eur.
Grilovanie na balkóne však môže byť jednoduchšie, ak si zaobstaráte gril, ktorý nedymí.
Grilovanie na balkóne nie je jediné, čo robí problémy
Problémy môžu nastať aj pri fajčení na balkóne. To síce zakázané nie je, no dokáže byť poriadne otravné najmä pre ľudí, ktorí nefajčia. Tu tiež platí §127 Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí:
Vlastník nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami…
Podľa advokáta JUDr. Michala Rampášeka z kancelárie HAVLÁT & PARTNERS, ktorý sa vyjadril pre portál Pluska, zákon o ochrane nefajčiarov sa týka iba verejne prístupných miest. Na svojom balkóne si teda cigaretu pokojne môžete dopriať.
Expert tvrdí, že balkón je súkromným priestorom, vyhradeným iba pre obyvateľov bytu. Možným riešením problému by mohol byť úplný zákaz fajčenia na balkónoch, ktorý by bol zakotvený v domovom poriadku. Tento zákaz však môže vyvolať kontroverzie, pretože zasahuje do práva na súkromie.