Úrady tejto krajiny zakázali ťažbu Bitcoinu a zhabali 11 000 strojov

  • Venezuela zakročila proti ťažbe kryptomien z dôvodu výpadkov elektriny.
  • Ministerstvo energetiky zabavilo vyše 11 000 zariadení určených na ťažbu Bitcoinu.
  • V blízkej budúcnosti sa plánujú ďalšie odpájania zariadení.
Novinky Ťažba kryptomien vo Venezuele
Ťažba kryptomien vo Venezuele. Zdroj: shutterstock.com/marog - pixcells/Mark Agnor
BitmarketsKvakomat mobil

Zatiaľ čo v niektorých krajinách je ťažba kryptomien plne podporovaná, v ostatných vlády tvrdo zasahujú a obmedzujú toto odvetvie. Jedným z príkladov je aj Venezuela, ktorá odpojila všetky farmy určené na ťažbu Bitcoinu, uvádza správa News Bitcoin. Ministerstvo energetiky zabavilo vyše 11 000 zariadení.

Venezuela zhabala 11 000 ťažobných zariadení

Cieľom tejto operácie je zníženie spotreby energie z národného elektrického systému. Ťaženie kryptomien podľa ministerstva zapríčinilo príliš veľký dopyt po elektrine. Krajina totiž čelí neustálym výpadkom elektriny v dôsledku nedostatkov vo výrobe energie pre problémy s klímou a sankcie.

Na jednej strane ťažobné zariadenia nevedeli udržať svoju prevádzku, na druhej strane bežní obyvatelia čelili neustálym výpadkom. Zatiaľ nie je známe, či je tento zásah definitívnym riešením alebo sa v budúcnosti, po úprave výroby elektriny v krajine, prístup vlády zmení.

Budúce opatrenia na zníženie energetickej spotreby majú byť predstavené už čoskoro, avšak plánuje sa aj ďalšie odpájanie zariadení určených na ťažbu Bitcoinu. V súčasnosti nie je jasné, či je ťažba kryptomien v krajine legálna. Táto regulačná nejasnosť napokon len prispieva ku komplikovanosti samotného sektoru.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ťažba kryptomien je čoraz viac ekologická

Krajiny, ktoré majú problém s energetickým sektorom a výrobou elektriny, budú, samozrejme, proti ťažbe kryptomien v budúcnosti zasahovať. Naopak krajiny, ktoré týmto výzvam nečelia, v podstate nemajú dôvod ťažbu zakazovať. Okrem spotreby elektriny je tu však ešte jeden argument, ktorý vrhá na ťažbu kryptomien zlé svetlo.

Ťažba kryptomien

Ničívý vplyv ťažby kryptomien na životné prostredie predstavuje jeden z najväčších mýtov o digitálnych menách. Aj napriek tomu mu verí mnoho nezainteresovaných ľudí.

Sektor ťažby údajne ohrozuje životné prostredie. V skutočnosti je ťažba stále viac ekologická a energiu čerpá z obnoviteľných zdrojov. Len pre predstavu, globálna ťažba Bitcoinov spotrebuje menej energie ako banky. Odhaduje sa, že bitcoinová sieť spotrebuje približne 167 TWh energie ročne, zatiaľ čo globálny bankový systém spotrebuje viac ako 258 TWh.

Ohrozuje podľa vás ťažba kryptomien životné prostredie?

Loading ... Loading ...

Je dôležité uvedomiť si, že vplyv ťažby na životné prostredie závisí od zdroja energie. Ak je ťažba poháňaná prevažne trvalo udržateľnou energiou, vplyv na životné prostredie je nižší.

V budúcnosti môžeme predpokladať, že celý sektor sa uberie práve týmto trendom. Negatívny vplyv na životné prostredie je preto čoraz menej adekvátnym argumentom.

Ak sa viac zaujímate o ťažbu kryptomien, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbPepe Unchained mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.