- Európska centrálna banka prišla s novou prognózou pre infláciu, mieru nezamestnanosti a rast HDP.
- Ceny majú v roku 2024 rásť na úrovni 2,4 %, zatiaľ čo HDP iba o 0,6 %.
- Miera nezamestnanosti sa mierne zvýši na 6,7 %.
Analytici z Európskej centrálnej banky (ECB) predpovedajú, že spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrastú za rok 2024 o 2,4 %, čím sa zlepšila prognóza o 0,3 %. Inflačné očakávania sa zmierňujú nie len pre rok 2024, ale aj 2025, čím sa uvoľňuje napätie z hľadiska menovej politiky.
Európska centrálna banka prišla s novou prognózou HDP a inflácie
Zatiaľ čo ceny majú v roku 2024 rásť na úrovni 2,4 %, v roku 2025 to má byť už len na úrovni 2 %, čo je hodnota inflačného cieľa ECB. Nie je preto prekvapením, že centrálna banka ponechala na poslednom monetárnom zasadnutí nezmenené úrokové sadzby. Sadzba hlavných refinančných operácií zostala na 22-ročnom maxime 4,5 % už tretíkrát za sebou.
Šéfka ECB Christine Lagardeová povedala, že predstavitelia sa jednomyseľne zhodli, že je predčasné zapájať sa do diskusií o znížení úrokových sadzieb. Zdá sa, že aj keď dôjde k zníženiu sadzieb, tak skoro sa nedostanú na úroveň z roku 2022, kedy dosahovali nulovú hodnotu.
Predpoveď ECB: Inflácia. Zdroj: ECB
Centrálna banka ďalej uviedla prognózu týkajúcu sa ekonomického rastu. V roku 2024 má ekonomika stúpnuť len o 0,6 % a v roku 2025 o 1,3 %. Obidva údaje sa zhoršili oproti poslednej prognóze. Na grafe nižšie ale vidíme, že ani ECB nepočíta s výrazným oživením ekonomiky. Európa je v súčasnosti najpomalšie rastúcim kontinentom z hľadiska HDP.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Nezamestnanosť na rekordne nízkej úrovni
V neposlednom rade ECB priniesla aj najnovší pohľad na úroveň nezamestnanosti. Podľa najnovších údajov by mala miera nezamestnanosti dosiahnuť v roku 2024 6,7 % a v roku 2025 6,6 %.
Trh práce zostal prekvapivo odolný, a to aj napriek nepriaznivým ekonomickým podmienkam. Napriek tomu sa očakáva mierne zvýšenie nezamestnanosti vzhľadom na slabú ekonomickú aktivitu a zvýšené náklady na prácu.
Aj keď nezamestnanosť mierne stúpne, stále je hodnota extrémne nízka. Na jednej strane to môže byť pozitívne, keďže sa maximalizuje počet ekonomicky aktívnych ľudí, no na druhej strane zamestnávatelia majú problém nájsť tých správnych ľudí pre svoje pracovné pozície. Z tohto dôvodu musia zdvíhať aj mzdy.
Teraz si porovnáme vyššie spomenuté makroekonomické údaje pre eurozónu so Slovenskom. Na Slovensku dosahuje ročné tempo rastu HDP úroveň 1,1 %, čo je nad priemerom eurozóny. Úroková sadzba je pre celú eurozónu rovnaká. A do tretice, z hľadiska nezamestnanosti dokonca dosahujeme úroveň iba 5,1 %.
Mohlo by ťa zaujímať: ECB varuje: Slovensko nemôže mať v ústave právo na hotovosť