- Slovensko sa pripojí vybudovaniu vertikálneho plynárenského koridoru v Európe.
- Slovensko má plné zásobníky plynu na 75 %.
- Závislosť od ruského plynu sa rapídne znižuje.
Podiel ruského plynu v európskych krajinách výrazne za posledné roky ustúpil a zdá sa, že Európa prežila energetickú krízu bez ujmy. Najnovší projekt má tento trend ešte viac podporiť. Slovensko sa v tomto úsilí spojilo s ďalšími krajinami, uvádza Pravda. Prepravca Eustream sa pripojil k vertikálnemu koridoru, vďaka čomu môže na Slovensko prúdiť plyn od viacerých exportérov.
Slovensko sa pripája k vybudovaniu vertikálneho koridoru
Je logické, že po odstrihnutí od ruského Gazpromu hľadajú európske krajiny alternatívu. Pre Slovensko je v hre grécky LNG, potrubie z Azerbajdžanu alebo Čierneho mora. Zatiaľ čo Grécko buduje plávajúci terminál na skvapalnený plyn, Azerbajdžan prisľúbil, že do roku 2027 zdvojnásobí export plynu do Európy.
Spolu s Moldavskom a Ukrajinou sme sa pripojili k spolupráci medzi Gréckom, Bulharskom, Rumunskom a Maďarskom, ktorá vznikla ešte v roku 2016. Tieto krajiny sa dohodli, že vybudujú vertikálny plynárenský koridor. Celé rozvetvenie vertikálneho koridoru zatiaľ nie je finálne.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Energetická kríza je za nami
Zdá sa, že energetická kríza je na za nami a plynu je dostatok. Dokonca pre Slovensko existuje viacero možností a alternatív. Zatiaľ čo Rusko upevňuje obchod s Čínou, Európa buduje svoju vlastnú infraštruktúru. Výsledkom tejto bipolárnej politiky je, že Európa má plné zásobníky a znížila podielu ruského plynu zo 40 na 10 %. Situácia na Slovensku je taktiež pomerne stabilná, keďže zásobníky plynu máme naplnené na úrovni európskeho priemeru 75 %.
Uprostred týchto udalostí stojí trhová cena zemného plynu, ktorá klesla na desatinu ceny v porovnaní s vrcholom z roku 2022. Nedávno sme informovali, že trhová cena zemného plynu sa pohybuje na úrovni 34,81 eur za megawatthodinu. Naposledy sa na rovnako vysokej hodnote obchodoval plyn ešte v septembri 2021. V roku 2022 počas leta cena dosiahla maximum na úrovni vyše 317 eur za megawatthodinu.
Slováci boli počas celej energetickej krízy chránení vládou prostredníctvom zastropovania cien, takže slovenské domácnosti extrémne výkyvy nepocítili. Napriek tomu ale mierne zvýšenie zrejme nastane v dôsledku distribučných poplatkov, ktoré sa v roku 2024 môžu zvýšiť až o 20 %. Aj tie totiž ovplyvňujú popri trhovej cene konečné účty za plyn.
Mohlo by ťa zaujímať: Energetická revolúcia: Rusko hlási rekordné dodávky plynu do Číny, Európa sa prizerá.