Nový projekt má Slovensko odstrihnúť od ruského plynu. Je energetická kríza za nami?

  • Slovensko sa pripojí vybudovaniu vertikálneho plynárenského koridoru v Európe.
  • Slovensko má plné zásobníky plynu na 75 %.
  • Závislosť od ruského plynu sa rapídne znižuje.
Novinky Slovensko znižuje závislosť od ruského plynu
Slovensko znižuje závislosť od ruského plynu. Zdroj: shutterstock.com/YAKOBCHUK V
Pepe Unchained PCBitmarkets

Podiel ruského plynu v európskych krajinách výrazne za posledné roky ustúpil a zdá sa, že Európa prežila energetickú krízu bez ujmy. Najnovší projekt má tento trend ešte viac podporiť. Slovensko sa v tomto úsilí spojilo s ďalšími krajinami, uvádza Pravda. Prepravca Eustream sa pripojil k vertikálnemu koridoru, vďaka čomu môže na Slovensko prúdiť plyn od viacerých exportérov.

Slovensko sa pripája k vybudovaniu vertikálneho koridoru

Je logické, že po odstrihnutí od ruského Gazpromu hľadajú európske krajiny alternatívu. Pre Slovensko je v hre grécky LNG, potrubie z Azerbajdžanu alebo Čierneho mora. Zatiaľ čo Grécko buduje plávajúci terminál na skvapalnený plyn, Azerbajdžan prisľúbil, že do roku 2027 zdvojnásobí export plynu do Európy.

Spolu s Moldavskom a Ukrajinou sme sa pripojili k spolupráci medzi Gréckom, Bulharskom, Rumunskom a Maďarskom, ktorá vznikla ešte v roku 2016. Tieto krajiny sa dohodli, že vybudujú vertikálny plynárenský koridor. Celé rozvetvenie vertikálneho koridoru zatiaľ nie je finálne.

Odkiaľ do Európy prúdil plyn v roku 2023

Odkiaľ do Európy prúdil plyn v roku 2023. Zdroj: Bruegel/Pravda

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Energetická kríza je za nami

Zdá sa, že energetická kríza je na za nami a plynu je dostatok. Dokonca pre Slovensko existuje viacero možností a alternatív. Zatiaľ čo Rusko upevňuje obchod s Čínou, Európa buduje svoju vlastnú infraštruktúru. Výsledkom tejto bipolárnej politiky je, že Európa má plné zásobníky a znížila podielu ruského plynu zo 40 na 10 %. Situácia na Slovensku je taktiež pomerne stabilná, keďže zásobníky plynu máme naplnené na úrovni európskeho priemeru 75 %.

Uprostred týchto udalostí stojí trhová cena zemného plynu, ktorá klesla na desatinu ceny v porovnaní s vrcholom z roku 2022. Nedávno sme informovali, že trhová cena zemného plynu sa pohybuje na úrovni 34,81 eur za megawatthodinu. Naposledy sa na rovnako vysokej hodnote obchodoval plyn ešte v septembri 2021. V roku 2022 počas leta cena dosiahla maximum na úrovni vyše 317 eur za megawatthodinu.

Plyn: trhová cena

Plyn: trhová cena. Zdroj: Kurzy.cz

Slováci boli počas celej energetickej krízy chránení vládou prostredníctvom zastropovania cien, takže slovenské domácnosti extrémne výkyvy nepocítili. Napriek tomu ale mierne zvýšenie zrejme nastane v dôsledku distribučných poplatkov, ktoré sa v roku 2024 môžu zvýšiť až o 20 %. Aj tie totiž ovplyvňujú popri trhovej cene konečné účty za plyn.

Mohlo by ťa zaujímať: Energetická revolúcia: Rusko hlási rekordné dodávky plynu do Číny, Európa sa prizerá.

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.