Cena obľúbenej pochúťky Slovákov môže drasticky stúpnuť. Toto je dôvod

  • Cena kakaa stúpla medziročne o 60 %.
  • Môžu za to najmä dažde v afrických oblastiach.
  • O koľko očakávame, že stúpne cena čokolády?
Ekonomika Ceny tejto suroviny prekonávajú históriu
Ceny tejto suroviny prekonávajú históriu. Zdroj: shutterstock.com/Narong Khueankaew/Valeri Vatel
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Výroba sladkostí a cukroviniek sa zrejme poriadne predraží. Už to nie je len o cukre, ale svoje historické maximum dosiahla ďalšia potrebná komodita. Téme sa venoval portál HNonline.

Reč o je kakau. Cena prekročila hranicu 4 400 dolárov za tonu tejto komodity, čo predstavuje oproti minulému roku až 60-percentný nárast ceny. Môže za to africký kontinent, konkrétne Pobrežie Slonoviny a Ghana.

Práve tam sa nachádzajú až dve tretiny celosvetovej produkcie kakaa. Problémom sú podľa miestnych farmárov silné dažde, ktoré im komplikujú zber a prepravu. Pre nedostatok slnka je ohrozená aj fermentácia a sušenie plodov.

Zrážky sú dokonca dvojnásobné oproti dlhodobému priemeru. To všetko vedie aj ku šíreniu choroby černejúcich plodov, teda k ich znehodnoteniu, takže aj úroda je nižšia.

Už vyššie spomínané Pobrežie Slonoviny vyexportovalo o tretinu menej kakaových bôbov oproti predošlému roku, Ghana o štvrtinu. To nie sú rozhodne dobré správy pre výrobcov sladkostí a čokolád po celom svete.

Máme sa pripraviť na drahšiu čokoládu?

Máme sa pripraviť na drahšiu čokoládu? Zdroj: shutterstock.com/ivan_kislitsin

Čo je najhoršie, cena tejto komodity by mohla v najbližších dvoch mesiacoch ešte vzrásť, aj napriek tomu, že produkcia sa už razantne nezvýši.

Ďalším faktom, ktorý nehrá do karát, je ten, že od budúceho roka začne platiť európska regulácia, ktorá sprísňuje predaj istých produktov, napríklad kávy a kakaa. To súvisí s prepojením na odlesňovanie alebo detskú prácu.

Sladkosti a cukrovinky za posledný rok zdraželi o takmer 20 %. Takýmto tempom sa môže stať, že do leta ceny narastú o ďalších 10 %. To by už bol výrazný zásah do našich peňaženiek.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vyskočila aj cena cukru

Situácia je natoľko vážna, že ceny cukru stúpli na svoje 13-ročné maximum. Príčinou sú aj obavy z malej úrody kvôli rozsiahlemu suchu v Indii a Thajsku. Práve tieto krajiny patria spolu s Brazíliou medzi najväčších vývozcov tejto komodity na svete.

Sucho je spôsobené vplyvmi klimatických zmien a aj faktom, že rok 2023 bol tým najteplejším v histórii. Nedostatok cukru sa tak môže jednak premietnuť do zníženej výroby sladkostí, ale aj do zvýšenia ich cien.

Ak sa pozrieme na americký trh, tak tam sa ceny cukru a sladkostí v roku 2023 zvýšili priemerne o 8,9 %, pričom tento rok sa očakáva zvyšovanie o ďalších 5,6 %, čo je výrazne nad historickými priemermi.

Ceny cukru sú vysoké, pričom klesnú až vtedy, keď dôjde k zmierneniu javu El Niño. Ide o prirodzene sa vyskytujúci poveternostný jav, ktorý sa vyznačuje otepľovaním povrchových vôd Tichého oceánu. Vyskytuje sa v priemere každých dva až sedem rokov a zvyčajne trvá deväť až dvanásť mesiacov.

Klimatické zmeny nezasahujú iba komoditu cukru. Štúdie tvrdia, že ďalšou na rade je Čína s jej pestovaním ryže, ktoré už nebude v súčasných objemoch možné. Prepad až o 24 % sa predpovedá pestovaniu kukurice.

Prečítajte si aj: „Cukor nad zlato”? Ceny cukru sú na svojom maxime, sladkosti sú v ohrození

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.