- Slovákov trápia nízke mzdy a chudoba
- Našli si preto zvláštny spôsob zárobkovej činnosti
- Začali predstierať úrazy
Množstvo potvrdených poistných podvodov, akým je napríklad fingovaný úraz, sa na Slovensku zvýšilo medziročne o 24 %. Ľudia sa tak snažia získať financie z rôznych zdrojov pre zhoršenú ekonomickú situáciu. Ako informuje TASR, upozornila na to poisťovňa Youplus.
Poisťovne pokusy o poistné podvody každoročne odhaľujú aj prostredníctvom počítačových systémov, ktoré dokážu upozorniť na to, že nahlásená poistná udalosť nie je v poriadku. Ak je poistná udalosť označená ako podozrivá a prešetruje sa, vo viac ako 60 % sa preukáže, že ide o pokus o poistný podvod. Poisťovne totiž zdokonaľujú spôsoby a postupy, ako odhaliť nekalé konanie.
David Poes z poisťovne Youplus uvádza:
Unikátny program dokáže upozorniť na to, že v danom prípade niečo nie je v poriadku. Pracuje totiž s databázou, v ktorej sú typické situácie, keď k poistným podvodom najčastejšie dochádza. A ak im nahlásený prípad zodpovedá, tak naň upozorní. Potom už celú záležitosť preberajú vyšetrovatelia škôd.
Niektoré programy dokážu tiež vyhodnotiť z klientovej reči, či klame. Pre poisťovne môže byť varovaním aj to, že klient uzatvára životné poistenie vo viacerých poisťovniach naraz. Poistný podvod je však trestný čin, za ktorý hrozí 15 rokov vo väzení v závislosti od výšky škody.
Mzdy v budúcom roku porastú
Dobrou správou pre Slovákov je, že mzdy v budúcom roku stúpnu. Snaha zarábať podobnými pofidérnymi spôsobmi by sa tak mohla eliminovať.
V roku 2023 množstvo zamestnávateľov zvyšovalo zamestnancom mzdy iba o infláciu alebo dokonca ešte menej. Zatiaľ čo ceny stúpli okamžite, reálne mzdy rastú iba mierne a s podstatným časovým oneskorením. Zamestnávatelia sú ale čoraz viac pod tlakom a budú musieť pokračovať vo zvyšovaní platov, uvádza správa Pravda.
Reálne mzdy budú Slovákom najbližšie roky stúpať
Za mesiac október stúpli platy rýchlejšie ako tempo rastu cien vo všetkých odvetviach. Takýto trend sme naposledy mohli vidieť v auguste 2021. Najviac stúpli platy v reštauráciách a pohostinstvách (9,8 %) a v priemysle (4 %). Od začiatku roka rástli reálne mzdy celkovo v 5 z 10 sledovaných odvetví. Rovnako narástla aj priemerná mesačná nominálna mzda o 8,3 % na úroveň 1 403 eur.
Pozitívnou správou pre Slovákov je, že rozdiel medzi infláciou a mzdami bude narastať. Nezamestnanosť je extrémne nízka a obsadiť pracovné pozície nie je pre firmy jednoduché. Preto jedným z hlavných nástrojov ako si udržať zamestnanca bude zvyšovanie reálnej mzdy. Súčasné mesačné mzdy za 3. kvartál 2024 si môžete pozrieť v tabuľke nižšie podľa Štatistického úradu.
Medziročné tempo zvyšovania reálnej mzdy sa zrýchlilo. S týmto trendom rastie aj kúpyschopnosť spotrebiteľov. Napriek tomu vzostup miezd nenaplnil očakávania Národnej banky Slovenska (NBS). To sa ale môže čoskoro zmeniť, pretože zamestnanci čoraz viac tlačia na vyššie mzdy. A majú na to dôvod, keďže posledné dva roky došlo k výraznému poklesu kúpyschopnosti.
Máme dôvod na radosť?
Ešte v októbri sme informovali, že Slováci pracujú príliš dlho a ťažko neprimerane k výške mesačnej mzdy. Výsledkom je, že si ničíme zdravie a nekompenzuje to ani príjem. Výdavky domácností sú príliš vysoké a rast reálnych miezd v nasledujúcich rokoch by mal túto nepriaznivú situáciu zmierniť. Dokonca až 76 % slovenských spotrebiteľov minie mesačne celú výplatu alebo ide dokonca do mínusu.
Z týchto čísiel je každému jasné, že napriek zvýšeniu reálnych miezd Slováci okamžite nepocítia zlepšenie životnej úrovne. Podľa Eurostatu je Slovensko najchudobnejšia krajina po Bulharsku. A práve jedným z hlavných faktorov prečo to tak je, sú vysoké ceny v celom regióne. Eurostat použil pre výpočet medián ekvivalentného disponibilného príjmu meraný v parite kúpnej sily na obyvateľa.
Mohlo by vás zaujať: Sociálna poisťovňa má zlú správu. Veľkej skupine Slovákov preruší povinné poistenie