Tieto tri potraviny sú u nás nezvyčajne drahé. Kupuje ich každý Slovák

  • Eidam, vajcia a maslo sú u nás nezvyčajne drahé
  • Rast cien potravín sa stabilizoval a vrchol máme za sebou
  • Vláda v roku 2024 zasiahne do cien potravín
Novinky Tieto potraviny sú u nás predražené
Tieto potraviny sú u nás predražené. Zdroj: shutterstock.com/vepar5/eldar nurkovic
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Za posledný rok u nás ceny potravín narástli výrazne rýchlym tempom. Inflácia síce ustupuje a ceny sa stabilizovali, no napriek tomu sú niektoré potraviny nezvyčajne drahé, uvádza správa Openiazoch.

Konkrétne hovoríme o syre Eidam, vajciach a masle. Výsledkom analýzy rezortu financií je, že predajcov týchto potravín čaká kontrola a v hre je aj cenová regulácia.

Eidam, vajcia a maslo budú prísne kontrolované

Vysokú infláciu potravín sa podarilo výrobcom premietnuť do finálnych produktov, pričom ziskovosť v poľnohospodárstve je nad úrovňou z rokov 2018 a 2019. Rezort financií preto po zistení, že niektoré produkty sú príliš drahé, odporučil kontrolu.

Do konca roka 2024 Slovenská obchodná inšpekcia vykoná kontroly vybraných potravín v maloobchode. Vyššia kontrola obmedzí predávajúcich vo zvyšovaní cien. Ak sa ale trend nezmení, môže prísť aj cenová regulácia.

Podľa údajov Tradingeconomics je inflácia jedla a nealkoholických nápojov za mesiac november na úrovni 7,8 %, čo je medzimesačný pokles o 1,2 % oproti októbru. Celková inflácia na Slovensku sa už dlhé mesiace drží najvyššie spomedzi všetkých členských štátov eurozóny. Potraviny spolu s energiami zdražovali najviac spomedzi všetkých segmentov.

Rast cien potravín dosiahol vrchol v marci tohto roku a odvtedy z mesiaca na mesiac dochádza k poklesu. Zatiaľ čo od januára 2022 do marca 2023 ceny stúpali medzimesačne v priemere o 2,1 %, od apríla 2023 ceny priemerne klesajú mesačne o 0,1 %. Dokopy až 60 % cien zo spotrebného koša potravín klesá a zvyšných 40 % rastie pod 1 %.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vláda sa už začiatkom roka zameria na potraviny

Nedávno sme informovali, že napriek stabilizovaniu cien potravín môže dôjsť ku ďalšiemu zdražovaniu. Dôvodom je nová európska smernica Eurovignette. Tá má za úlohu nastaviť vyberanie poplatkov za využívanie dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami. Po zvýšení mýtnych sadzieb by sa tak ceny potravín mohli predražiť o ďalších 10 %.

Drahé potraviny sú pre Slovákov obzvlášť dôležitou a citlivou témou. Ide totiž o produkty, ktoré potrebujeme každý deň a ich ceny sú dôležité. Navyše za posledný rok nám peňaženky vyprázdňovala vysoká inflácia, ktorú striedali nízke príjmy. Slováci dokonca zarábajú po Bulharoch a Grékoch najmenej v Európskej únii.

Vláda si túto skutočnosť uvedomuje a Robert Fico oznámil, že úrady výrazne zasiahnu do cien potravín už začiatkom roka 2024. Za niektoré potraviny dokonca platíme výrazne viac ako v krajinách s trojnásobnými platmi. Slováci si napríklad priplatia v porovnaní s priemerom EÚ za mliečne výrobky a vajcia až o 9 % viac a za nealko nápoje až o 16 % viac.

Mohlo by ťa zaujímať: Tovary na pultoch sa potajomky zmenšujú. Platíme za ne však rovnako

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.