- Zamestnanci UniCredit Bank štrajkujú za vyššie reálne mzdy
- Banka má vysoké zisky, no zamestnancom odmieta zvyšovať výplaty
Zamestnanci slovenskej pobočky UniCredit Bank štrajkujú za vyššie reálne mzdy. Banka má údajne vysoké zisky, no zamestnancom odmieta zvyšovať výplaty. Finančná inštitúcia odmieta ustúpiť odborárom aj po niekoľkých mesiacoch diskusií, uvádza správa Pravda. Výsledkom sú čoraz ostrejšie štrajky.
Zamestnanci UniCredit štrajkujú
Veľká časť zamestnancov pracuje v banke viac ako 20 rokov a zarába v hrubom 1 200 eur. Na stranu zamestnancov a odborárov sa pridali aj zástupcovia Konfederácie odborových zväzov SR. Na druhej strane stojí banka, ktorá sa sťažuje na náročné ekonomické prostredie. Pre lepšiu predstavu, dole v tabuľke môžeme vidieť, koľko zarábajú jednotliví pracovníci v banke podľa pozície.
Najprv boli zamestnanci ochotní ustúpiť z pôvodných požiadaviek a prikývli na plošné navýšenie platov o 10 %. Banka však tento návrh zmietla zo stola. Rozhodla sa zvýšiť platy iba o 7 % a vyplatiť koncoročný bonus 35 % z mesačnej mzdy. Výsledkom je štrajk, ktorý ale neovplyvnil bežné fungovanie banky a pobočiek. Rovnaký problém existuje aj v iných slovenských bankách, no nikde sa to až takto nevyostrilo. Napríklad v Slovenskej sporiteľni došlo k dohode o zvýšení o 7 %.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Banky počítajú rekordné zisky
Celkovo mzdy bežných bankových pracovníkov výraznejšie nestúpajú ani napriek tomu, že banky dosahujú rekordné zisky. Slovenské banky totiž zaznamenali v minulom roku rekordné zisky a to vo výške až 828,745 miliónov eur. Finančné inštitúcie tak zarobili predovšetkým na raste úrokových sadzieb, zatiaľ čo klienti museli znášať vyššie splátky.
Čo je ale ešte viac zarážajúce je fakt, že banky zvyšujú úrokové sadzby nad rámec referenčnej sadzby od Európskej centrálnej banky (ECB). Je preto obzvlášť zaujímavé, že banky svojim zamestnancom zvyšujú v pre nich takto úspešnom období mzdy iba mierne.
Reálne mzdy Slovákov sú plošným problémom
Už skôr sme informovali, že až 76 % slovenských spotrebiteľov minie mesačne celú výplatu alebo ide dokonca do mínusu. Len 24 % uviedlo, že má nižšie výdavky ako príjmy. Preto je problém pomalého rastu reálnych miezd celonárodnou otázkou a nielen v sektore bankovníctva.
Podľa porovnania platov v Európskej únii je Slovensko tretie najhoršie. Nižšie priemerné hrubé mzdy má už len Grécko a Bulharsko. Medziročne klesla plošne reálna mzda o 2 %, čo je však len dočasný efekt. Očakáva sa, že nasledujúce roky bude reálna mzda narastať, no iba miernym tempom. Problémom ostávajú vysoké výdavky, ktoré neumožňujú Slovákom tvoriť si finančnú rezervu.
Mohlo by ťa zaujímať: Od Nového roka si Slováci v bankách poriadne priplatia. Ktoré banky zvyšujú poplatky?