Slovenské banky majú rekordné zisky, no masívne prepúšťajú

Novinky Slovenské banky prepúšťajú
Slovenské banky prepúšťajú. Zdroj: shutterstock.com/A Lot Of People
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovenské banky dosiahli v minulom roku rekordné zisky. Napriek mimoriadne priaznivej finančnej situácií celého bankového sektora počet pobočiek komerčných bánk z roka na rok klesá. V oblasti bankovníctva zároveň prekvitá aj trend prepúšťania zamestnancov. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) počas jedného roka bankový sektor výrazne znížil počet zamestnancov. V súčasnosti sú zamestnanci jednej slovenskej banky v štrajkovej pohotovosti, žiadajú vyššie platy.

Slovenské banky rušia pobočky a prepúšťajú

Slovenské banky zaznamenali v minulom roku rekordné zisky a to vo výške až 828,745 miliónov eur. Hlavným dôvodom extrémneho nárastu ich príjmov bol rast úrokových sadzieb, ktorým Európska centrálna banka bojuje proti vysokej miere inflácie.

Zisk bankového sektora na Slovensku

Zisk bankového sektora na Slovensku. Zdroj: NBS

Pokrok v oblasti digitalizácie zmenil dopyt po bankových službách. Klienti čoraz menej využívajú hotovosť, väčšinu svojich platieb realizujú online. Len zriedka má klient potrebu navštíviť banku osobne, pričom ešte pred pár rokmi bolo bežné navštevovať pobočky pre vklady či výbery.

Zmenám v dôsledku prechodu na elektronické bankovníctvo sa prispôsobujú aj komerčné banky. Každoročne znižujú počet svojich pobočiek. Vytrácajú sa najmä z menších miest a sústredia sa viac na vysoko frekventovaných miestach, akými sú napríklad veľké obchodné centrá.

Znižovanie počtu pobočiek bánk sa automaticky pretavilo do znižovania počtu zamestnancov bankového sektora. Údaje NBS hovoria, že v roku 2020 pracovalo v rámci bankového sektora viac ako 20 000 zamestnancov. Aktuálne banky zamestnávajú zhruba o 2 000 ľudí menej.

Pracovníkov bánk na Slovensku netrápia len obavy zo straty zamestnania, ale aj nízke platy. Podľa denníka Pravda sa priemerná mzda v oblasti bankovníctva na Slovensku pohybuje okolo 2 400 eur mesačne. Avšak tento priemer skresľujú nadštandardné platy riaditeľov pobočiek, ktorí zarábajú aj viac ako 4 500 eur za mesiac. Radoví zamestnanci banky vidia na svojej výplatnej páske omnoho nižšie sumy.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Zamestnanci UniCredit sú v štrajkovej pohotovosti

V súčasnosti sú zamestnanci banky UniCredit v štrajkovej pohotovosti. Žiadajú zvýšenie platov aspoň na úroveň inflácie, avšak napriek tomu, že na svojej žiadosti trvajú už niekoľko mesiacov, nepodarilo sa im zatiaľ uspieť. Žiadne ďalšie požiadavky na vedenie nemajú. „Budeme radi, keď sa nám podarí toto, problémov v bankovom sektore je viac, len my Slováci sme zvláštni tým, že sa nesťažujeme, len pracujeme,” poznamenala šéfka odborov v UniCredit Bank Jana Szászová.

Odbory UniCredit sú len v štrajkovej pohotovosti, chodia ďalej do práce avšak vo vzduchu visí aj vyhlásenie ostrého štrajku, ktorý môže ochromiť činnosť banky. Či a v akom počte zamestnanci banky vstúpia do štrajku zatiaľ nie je známe. „To je zatiaľ predčasné hovoriť, ešte sme neuskutočnili hlasovanie o štrajku. Viem ale povedať, že zhruba polovica zamestnancov je súčasťou odborov a predpokladám, že minimálne tí by nás podporili,” hovorí Szászová. Rádovo tak ide o stovky ľudí.

Prečítajte si aj: Úvery zdraželi okamžite, no sadzby na vkladoch nie. Banky majú rekordné zisky

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.