V úvodnom diele nášho miniseriálu sme si predstavili prvých dvoch zástupcov, ktorí by raz mohli Bitcoin z jeho pomyselného trónu zosadiť. Dnes si podrobnejšie zhrnieme ďalších dvoch kandidátov: Tron (TRX) a Ripple (XRP).
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Raduz.
Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com
Tron (TRX)
Spoločnosť TRON bola založená v septembri 2017 stávajúcim výkonným riaditeľom Justinom Sunom. Jedná sa o globálnu decentralizovanú platformu zameranú na oblasť zábavného priemyslu, videí, streamov apod.
Tron skrátene TRX je taktiež kryptomena, ktorá sa na platforme používa k uskutočneniu transakcií. Vami vytvorený obsah môžete zdieľať priamo do blockchaine Tron platformy a budete za to odmeňovaní. Teraz už k vlastnostiam Tronu ako alternatívy Bitcoinu.
- Aktuálna cena TRX: 0.056 USD (v dobe písania tohto článku)
- Aktuálna tržná kapitalizácia: 3,71 miliardy USD
- Maximálny počet TRX: Konečné množstvo TRX je obmedzené na 100 miliárd, čo je obrovské číslo.
- Technológia: Priame zrovnanie technológie TRX a Bitcoinu sa nedá urobiť, pretože obe slúžia rôznym účelom. Zatiaľ čo Bitcoin chce nahradiť fiat meny ako EUR či USD, TRX sa používa na vlastnej platforme pre predaj a nákup obsahu. K vyrovnaniu medzi tvorcom obsahu a jeho konzumentmi na rovnakom blockchaine dochádza bez ďalších prostredníkov.
- Rychlosť transakcií: Transakčná rýchlosť je 1 000 transakcií za sekundu, priemerný počet bitcoinových transakcií sa pohybuje okolo 7-8 za sekundu.
- Popularita: Tron si dokázal získať obrovskú popularitu. V oblasti herného, zábavného a obsahového priemyslu sa môže jednať o skutečne prielomovú a veľkú vec.
V roku 2017 zaznamenal TRON obrovský nárast tržnej kapitalizácie a je jednou z mála kryptomien, ktorá podáva „slušný výkon” aj v tomto roku.
Mohlo by vás zaujímať: Tri spôsoby, ako môžete zbohatnúť na kryptomenách
Ripple (XRP)
Ďalšia zaujímavá kryptomena, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2012. Jej účelom je vyriešiť problémy spojené s medzinárodnými transakciami. Cezhraničné transakcie sú nie len pomalé, ale taktiež veľmi drahé.
Na rozdiel od iných kryptomien, Ripple zastáva omnoho centralizovanejší prístup, čo mu niektorí vyčítajú. Nič menej Ripple stále skvele slúži svojmu prvotnému účelu a bolo oznámených mnoho partnerstiev s veľkými centrálnymi bankami. Poďme si Ripple trochu viac predstaviť.
- Aktuálna cena XRP: 0.611 USD
- Aktuálna tržná kapitalizácia: 23,93 miliardy USD
- Maximálny počet XRP: Konečné množstvo je rovnaké ako u Tronu: 100 miliárd XRP. Hlavný rozdiel oproti Bitcoinu spočíva v tom, že všetky XRP boli vytvorené hneď, keď Ripple začal. Zatiaľ čo u Bitcoinu sú nové BTC postupne uvoľňované pomocou ťažby. Ako sme už zmienili, Ripple v porovnaní s ostatnými kryptomenami je viac centralizovaný. Nie je preto až tak veľkým prekvapením, že 50 miliárd XRP (teda polovicu celkove ponuky) vlastní Ripple laboratória (spoločnosť stojaca za vznikom Ripple).
- Technológia: Cieľom spoločnosti je, aby medzinárodné transakcie boli lacnejšie, rýchlejšie a transparentnejšie. Medzinárodný bankový prevod, ktorý môže kľudne trvať celý týždeň, môže byť pomocou Ripple uskutočnený v niekoľkých sekundách. Technológia Ripple je úplne odlišná od technológie Bitcoinu. Zatiaľ čo BTC používa blockchain, Ripple je postavený na niečom trocha inom – Distributed Consensus Ledger Systemu.
- Rýchlosť transakcií: Pokiaľ ide o rýchlosť transakcií, je Ripple skvelou alternatívou. Oproti priemerným 10 minútam u Bitcoinu, sa uňho bavíme o niekoľkých sekundách.
- Popularita: Ripple možno považovať za jednu z najúspešnejších kryptomien roku 2017. Ako vidíte na priloženom grafe, behom roku (od januára 2017) vzrástla jeho hodnota z takmer nuly na zhruba 3,65 doláru v decembri 2018. To je nárast o viac než 56.000 %! Ripple nie je populárny len medzi investormi, ale aj medzi jeho užívateľmi, a v súčasnej dobe jeho využitie testujú rôzne organizácie ako napr. American Express and Santander.
Tip redakcie: Kedy bude Ripple atakovať hranicu 5 USD? Kľúčom je xRapid
Záver
Predstavenie ďalších dvoch nádejných adeptov je za nami a v ďalšom pokračovaní sa budeme venovať menám EOS a Litecoin. Nezabudnete, že svet kryptomien má extrémnu volatilitu a pokiaľ už sa do niektorej z krytpomien rozhodnete investovať, tak sa držte základného pravidla: Investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť.
Ak chcete viac zo sveta kryptomien pozrite si naše nové video!
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.