Kryptomenový svet sa zmieta v kauze, ktorá môže mať ďalekosiahly dosah na celé odvetvie digitálnych aktív. Zakladateľ a doterajší šéf najväčšej kryptoburzy Binance, Changpeng Zhao, sa v USA priznal k dlhoročným nekalým praktikám burzy, ku praniu špinavých peňazí a ďalším zločinom proti americkému právu. O prípade sme vás bližšie informovali tu. Napriek tomu, že CZ nie je väzobne stíhaný, federálny sudca zrejme obmedzí jeho možnosť vycestovať z USA.
Denník Cryptopolitan píše, že ex-šéf Binance sa po zaplatení kaucie 175 miliónov dolárov vyhol väzeniu. Zároveň zložil zábezpeku spolupráce vo výške 15 miliónov USD a taktiež určil dvoch ručiteľov za svoje konanie. Súd mu napriek tomu zrejme uloží zákaz opustiť USA do 23. februára 2024, kedy bude vynesený rozsudok. CZ by sa tak nemohol vrátiť späť na svoju trvalú adresu v Spojených arabských emirátoch.
Zhao i Binance spolupracujú a veria v pozitívne vyriešenie kauzy
Postoj Changpeng Zhaa ku situácii, ktorá pre neho a celú burzu nastala, ostáva napriek negatívnym vyhliadkam optimistický. Viacerí odborníci sa zamýšľajú nad stratégiou, ktorú si CZ a jeho právny tím zvolili. Priznanie viny a rezignácia z postu generálneho riaditeľa sú pri človeku Zhaovho formátu krokom, ktorý upútal pozornosť. Naznačuje jeho nesmierne silný vzťah ku kryptoburze a v záujme jej zachovania je ochotný obetovať svoj post i slobodu.
Toto zrejme urobilo dojem aj na sudcu a povolil CZ pobyt v domovskej krajine, v Spojených arabských emirátoch. Proti tomuto sa však odvolali členovia senátu a povolenie bude zrejme napokon zrušené z dôvodu, že môže existovať značné riziko úteku obvineného.
Niekdajší člen predstavenstva SEC-u, John Reed Stark povedal, že Zhao mohol pokojne proces naťahovať aj desiatky rokov a vyhnúť sa tak akýmkoľvek osobným problémom najmä preto, že medzi USA a Spojenými arabskými emirátmi neexistuje klauzula o vydávaní osôb.
Jeho priznanie teda má zrejme pomôcť očistiť celý kryptopriemysel a urýchliť regulačné opatrenia, ktoré sa po celom svete rozbiehajú. Zvýšený dohľad nad Binance a jeho novým šéfom Richardom Tengom, ktorý sa zaviazal ku detailnému rešpektovaniu všetkých zákonov, spôsobí, že regulátori sa začnú viac zameriavať aj na ostatné kryptoburzy. To môže celé odvetvie urobiť transparentnejším a prístupnejším.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Zmiznutých 230 miliónov dolárov za pár dní
Od okamihu priznania majiteľa Binance ku trestným činom, z ktorých bol obviňovaný, sa v kryptosvete začali diať veci. Nielenže Bitcoin poklesol o 2 000 dolárov, z čoho sa však následne spamätal, ale v kryptomenovom impériu Justina Suna sa objavili záhadné útoky. V priebehu 2 dní čelili údajne 2 jeho kryptoburzy hackerským útokom. Už skôr bola napadnutá burza Poloniex, z ktorej malo zmiznúť 130 miliónov dolárov v kryptomenách.
Bývalú burzu Huobi, v súčasnoti HTX, mali hackeri napadnúť 22. novembra a odcudziť 13,6 milióna dolárov v kryptoaktívach. Iba pár hodín predtým bol atakovaný blockchainový most HECO, patriaci pod HTX, z ktorého odtieklo 86 miliónov dolárov. Justin Sun sa na X (predtým Twitter) vyjadril k incidentom nasledovne:
„HTX a Heco Cross-Chain Bridge boli vystavené hackerskému útoku. HTX plne nahradí straty horúcej peňaženky HTX. Vklady a výbery sú dočasne pozastavené. Všetky prostriedky v HTX sú v bezpečí a komunita môže byť pokojná. Konkrétne dôvody hackerského útoku vyšetrujeme. Po ukončení vyšetrovania a zistení príčiny obnovíme služby.”
V komunite sa však okamžite začalo šíriť podozrenie. Ako píše známy kryptomenový analytik na X, scenár s „hackerskými útokmi” na burzy Justina Suna sa nápadne podobá scenárom pred krachom burzy FTX i Mt’Gox v roku 2014.
https://twitter.com/WhaleWire/status/1727343379032223759
Aj keď akékoľvek podozrenia nie je zatiaľ možné relevatne overiť a potvrdiť, isté je, že kryptokomunita je v týchto dňoch svedkom historických udalostí, ktoré môžu zmeniť tvár kryptosveta navždy.
Prečítajte si aj: V Európe má vzniknúť dohľad nad internetom. Vlády uvidia, čo online robíme