Stav financií slovenských domácností sa dostal do kritického bodu

Novinky Slovensko je finančne nezdravé
Slovensko je finančne nezdravé. Zdroj: shutterstock.com/smutny pan/motioncenter
Crypto All Stars PCBitmarkets

Finančné zdravie Slovákov je na chvoste Európy. Túto skutočnosť potvrdila najnovšia analýza Slovenskej sporiteľne, o ktorej informoval denník Pravda. Index finančného zdravia zahŕňa viacero faktorov, podľa ktorých Slovensko obsadilo 23. miesto spomedzi 27 krajín. Medzi hlavné problémy patrí nízka hodnota úspor, vysoká zadlženosť a investičná neochota.

Slovensko na chvoste Európy

V súčasnosti predstavuje výška dlhu slovenských domácností až 112 % hodnoty vkladov v bankách. Inak povedané, máme vyšší dlh ako prostriedky na spotrebu. Väčšinu z tohto dlhu tvoria hypotéky, ktoré však boli do roku 2022 lacné. Vytriezvenie ale príde po ukončení fixácií úrokových sadzieb.

Druhým hlavným problémom je nízka miera investovania. Podiel investícií na finančnom majetku je u nás len 22 %, čo je po Írsku, Chorvátsku a Holandsku najhoršie číslo. Na druhej strane máme vyšší pomer financií v penzijných fondoch a vo forme obeživa máme dokonca až 52 % finančného majetku.

Index finančného zdravia

Index finančného zdravia. Zdroj: SLSP, Eurostat

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Na to aké máme vysoké životné náklady, zarábame málo

Tretím najdôležitejším faktorom, ktorý negatívne ovplyvňuje finančné zdravie Slovákov je nepomer medzi príjmami a výdavkami. Slováci nie sú schopní šetriť peniaze, keďže máme neprimerane vysoké životné náklady. Za potraviny platíme rovnaké ceny ako v štátoch, kde je priemerný príjem aspoň dvakrát vyšší. Výsledkom je žalostný stav úspor slovenských domácností.

Vysoké ceny trápia väčšinu krajín v Európe, no ak je príjem domácnosti dostatočne vysoký, na životný štandard to veľký vplyv nemá. Na Slovensku je ale situácia odlišná. Rast cien položil na lopatky mnoho domácností, ktoré ledva vyžijú z príjmu. Navyše inflácia sa nevyvíjala v každej krajine rovnako. Síce dlhodobo klesá, no na Slovensku máme dodnes najvyššie tempo rastu cien na úrovni 7,1 %. Nepredpokladá sa, že ceny pôjdu dole a preto je jediným východiskom zvýšenie miezd.

Na základe prepočtov Európskeho štatistického úradu dokonca aj ľudia z krajín, kde sú mzdy nižšie, si za svoje peniaze môžu dovoliť viac ako Slováci. Dôvodom je fakt, že v týchto krajinách sú podstatne nižšie životné náklady. Horšie sú na tom už len Bulhari. V súčasnosti žije vo finančnej núdzi až 18 % domácností, pričom je dokázané, že finančná spokojnosť rastie s úrovňou dosiahnutého vzdelania. Najviac si pochvaľujú zamestnanci v oblasti finančníctva, poisťovníctva, IT a telekomunikácií.

Mohlo by ťa zaujímať: Desaťtisíce domácností na Slovensku je energeticky chudobných

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.