V októbri bolo na Slovensku vyhlásených 41 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov a povolených bolo šesť reštrukturalizácií. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF SK. Slovensko má problém s krachujúcimi firmami.
V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom počet konkurzov vzrástol o 95,24 % z 21 na 41 a počet reštrukturalizácií stúpol z jednej na šesť. V porovnaní s októbrom 2022 počet konkurzov vzrástol o 57,69 % z 26 na 41, pričom o 200 % stúpol počet reštrukturalizácií z dvoch na šesť.
V desiatom mesiaci tohto roka bolo zároveň zastavených 13 konkurzných konaní pre nedostatok majetku (16 v októbri 2022) a z rovnakého dôvodu bolo zrušených 19 konkurzov (17 v októbri 2022). Zároveň sa začalo 55 nových konkurzných konaní (20 v októbri 2022).
Slovensko prichádza o firmy v odvetví obchodu
V októbri 2023 viac ako 65 % firiem v konkurze boli samozamestnávatelia a ďalších viac ako 17 % predstavovali spoločnosti s menej ako desiatimi zamestnancami. „V čom sa trendy dlhodobo nemenia, je skutočnosť, že najčastejšie do konkurzu vstupujú jednoosobové eseročky bez zamestnancov, pričom najviac postihnutým je odvetvie obchodu. Ani v októbri nebolo vydané žiadne rozhodnutie o povolení verejnej preventívnej reštrukturalizácie,” uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.
Najviac konkurzov bolo vyhlásených v sektore opravy motorových vozidiel a motocyklov (11), v doprave a skladovaní (6), v stavebníctve a v odborných vedeckých a technických činnostiach (rovnako 5). Z hľadiska pôsobnosti súdov bolo najviac konkurzov vyhlásených v Bratislavskom (14), v Košickom (8) a v Banskobystrickom kraji (6). Štyrom spoločnostiam bola povolená reštrukturalizácia súdmi v Košickom kraji a po jednej spoločnosti súdmi v Nitrianskom a Žilinskom kraji.
Prečítajte si aj: Známa výrobná spoločnosť vyhlásila bankrot. Slováci prišli o prácu