OECD uvádza, že v najbližších rokoch príde o prácu mnoho Slovákov

Ekonomika Hrozí Slovensku nezamestnanosť?
Hrozí Slovensku nezamestnanosť? Zdroj: shutterstock.com/motioncenter/Avigator Fortuner
BitmarketsBitmarkets

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je Slovensko najviac ohrozená krajina z hľadiska rizika straty pracovných miest, uvádza denník Pravda. Až 33 % pozícií sa môže jednoducho automatizovať. To znamená, že o pracú v najbližších rokoch môže prísť mnoho Slovákov, čo zvýši nezamestnanosť.

Automatizácia nemusí znamenať stratu práce

Asi najjednoduchšie môžeme tento trend demonštrovať na pracovnej pozícii pokladník. S cieľom znížiť náklady a zrýchliť nákup zákazníkom obchodné reťazce plánujú plne automatizovať samoobslužné pokladnice. Napriek tomu mnohí ekonómovia veria, že s masovou nezamestnanosťou by Slovensko nemalo mať problém. Automatizácia dokonca môže čiastočne kompenzovať nedostatok pracovných síl.

Napriek tomu, že sa pokladne v obchodných reťazcoch automatizujú, počet zamestnancov neklesá. V niektorých reťazcoch dokonca počet zamestnancov stúpal. Pokladníčky totiž majú v pracovnej náplni aj mnoho ďalších činností. Bez ľudí sa zatiaľ nezaobíde zásobovanie, dokladanie tovaru, kontrola kvality, objednávanie či obsluha pri pultoch. Zamestnancom tak ubudla iba jedna pracovná povinnosť, ktorú strávili za pokladňou.

Počet zamestnancov v obchodných reťazcoch

Počet zamestnancov v obchodných reťazcoch. Zdroj: Finstat

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Masová nezamestnanosť nehrozí

Podľa údajov Tradingeconomics je miera nezamestnanosti na Slovensku na úrovni 5,21 %. Také úrovne Slovensko dosahovalo počas svojej existencie iba v období od roku 2018 do 2020. Od začiatku roka 2023 sa však nezamestnanosť drží celý čas pod 6 % a dokonca klesá.

Na základe Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bola priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku od roku 1994 do roku 2023 na úrovni 11,46 %, pričom v januári 2001 dosiahla historické maximum 19,79 % a rekordné minimum 4,88 % v máji 2019.

Ak sa pozrieme na vývoj trhu práce na Slovensku, zatiaľ nie je dôvod na obavy, že zavádzanie strojov spustí masovú nezamestnanosť. Samozrejme existujú pozície, ktoré prirodzene zaniknú v dôsledku automatizácie, no naopak môžu vzniknúť nové. Ukázali sme si to aj na typickom príklade pokladníčky v obchodnom reťazci.

Napriek tomu OECD poukázala na podstatne vyššie riziko straty zamestnania na Slovensku v porovnaní s priemerom krajín. Slovensko sa často považuje za montážnu dielňu automobilového priemyslu, čo značne ovplyvňuje riziko straty zamestnania. Dôvodom je, že mnoho pracovných pozícií ako napríklad operátora výroby v budúcnosti nahradia stroje.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko je najhoršie v EÚ. Pracujeme dlho a zarábame minimum

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.