Zdajú sa vám úroky príliš vysoké? V Rusku vzrástli už na 15 %

Ekonomika Rusko zvýšilo úrokovú sadzbu na 15 percent
Rusko zvýšilo úrokovú sadzbu na 15 percent. Zdroj: shutterstock.com/Mistervlad/Harold Escalona

S vysokou infláciou začali bojovať centrálne banky už v lete minulého roku. Dodnes nie je jasné, či sa rast úrokových sadzieb definitívne skončil, pretože tempo rastu cien spomaľuje stále menej. Zatiaľ čo v eurozóne máme základnú úrokovú sadzbu na úrovni 4,50 %, Rusko ju má podľa údajov Tradingeconomics niekoľko násobne vyššiu.

Rusko má základnú úrokovú sadzbu na úrovni 15 %

Ruská centrálna banka zvýšila po poslednom zasadnutí základnú úrokovú sadzbu štvrtýkrát po sebe, no viac než sa očakávalo. Došlo k nárastu až o 200 bázických bodov na úroveň 15 %, zatiaľ čo trhové očakávania boli až o 1 % nižšie. Celkovo došlo k zvýšeniu úrokovej sadzby od júla o 750 bázických bodov v dôsledku prudkého prepadu kurzu ruského rubľa.

Na základe predpovede Ruskej centrálnej banky dosiahne inflácia koncom roka úroveň 7 až 7,5 %, zatiaľ čo medziročná miera inflácie bola počas októbra na hodnote 6,38 %. Ďalšie zasadnutie sa koná 15. decembra a je pravdepodobné, že budeme svedkami ďalšieho uplatnenia reštriktívnej menovej politiky. Centrálna banka totiž uviedla, že inflačné tlaky sa výrazne zvýšili nad ich očakávania a predpovede rastu cien sú stále zvýšené. 

Rusko: základná úroková sadzba

Rusko: základná úroková sadzba. Zdroj: Tradingeconomics

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Rusko bojuje s prepadom národnej meny

Rast úverov je stále vysoký, zatiaľ čo rastúci domáci dopyt zväčšuje kapacitné problémy v ruskej ekonomike, keďže mobilizácia armády spustila nedostatok pracovnej sily. Rusko tak čelí nízkej ponuke pri vysokom dopyte, čo si bezpodmienečne vyžaduje vyššie úrokové sadzby. 

Už skôr sme informovali o tom, že ruský rubeľ prudko stráca hodnotu. Oproti americkému doláru klesá už od júna 2022, keď kurz dosahoval 0,01969 dolára. Odvtedy však jeho hodnota spadla o 46,50 %. Ešte v roku 2008 ruský rubeľ dosahoval kurz 0,0434 dolára, no v súčasnosti hľadá nové historické dno.

Inflácia trápi aj ruské banky

Inflácia v Rusku medzitým rastie už 5 mesiacov po sebe a dosahuje úroveň 6 %, zatiaľ čo ešte v apríli sa nachádzala na hodnote 2,3 %, ukazujú údaje Tradingeconomics. Očakáva sa, že do roku 2023 môže tempo rastu cien v Rusku stúpnuť až na úroveň 7 %.

Ruské banky zaznamenali prudký pokles ziskov za mesiac september až vo výške 16 % práve v dôsledku zníženia dopytu po úveroch, keďže sú veľmi drahé. Medzimesačne tak došlo k poklesu presne o 16,2 % na hodnotu 296 miliárd rubľov (2,91 miliardy eur) za mesiac september. Aj napriek znehodnoteniu národnej meny a vysokej inflácii Putin vyjadril spokojnosť so stavom ruskej ekonomiky.

Mohlo by ťa zaujímať: Rusko je s vlastným plynom v koncoch. Čína vyššie dodávky nechce

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.