Zdá sa, že Európe sa črtá ďalší dodávateľ zemného plynu. Mal by dokonca vybudovať nový plynovod, ktorý môže prepojiť jeho rozsiahle náleziská, informuje o tom denník Pravda.
Svoje úsilie o nové projekty, najmä o nový plynovod do Európy, konštatoval turkménsky prezident Serdar Berdymuchamedov na energetickom fóre v turkménskej metropole Ašchabad.
Plán s vybudovaním plynovodu smerujúceho z Turkménska do Európy sa datuje ešte do 90. rokov minulého storočia. Vo výstavbe mu vtedy zabránili logistické prekážky.
Krajina v strednej Ázii, ktorá hraničí s Afganistanom, Iránom, Uzbekistanom a Kazachstanom, má podľa rôznych odhadov 4. alebo 5. najväčšie zásoby zemného plynu na svete.
Oživený projekt plynovodu smerujúceho na územie Európy môže viesť popod Kaspické more do terminálu v Turecku. Odtiaľ by sa distribuoval do ďalších krajín.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Rusko má problémy s vlastným plynom
Turkménsko väčšinu svojho plynu aktuálne dováža do Číny, o ktorú priazeň sa uchádza aj veľký hráč na trhu s plynom a to Rusko. Moskva hľadá alternatívy, aby nahradila svoje dodávky do Európy, ktoré sa po začatí konfliktu na Ukrajine utlmili.
Rusko sa spoliehalo práve na Čínu, ktorá patrí k jeho stabilným odberateľom, ale tá vyššie dodávky nechce a preto sa k tomuto kroku ani písomne nezazmluvnila. Dokonca sa obrátila chrbtom aj ku projektu nového plynovodu Sila Sibíri 2.
Do Číny aktuálne putuje zhruba 22 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne, zatiaľ čo v čase pred inváziou Ruska na územie Ukrajiny, do Európy prúdilo 170 až 180 miliárd metrov kubických ročne.
Rusko je voči Číne veľmi solidárne, čo sa týka cien dodávaného plynu. Suma za 1 000 metrov kubických predstavuje čiastku 271,6 dolárov. Pre porovnanie, za rovnaké množstvo si v Európe Putin pýtal takmer dvojnásobok.
Na pomoc Rusku prišiel aj premiér Maďarska Viktor Orbán. Ten sa s Putinom dohodol počas zimného obdobia na navýšení dodávok. Odber plynu nášho južného suseda v tomto roku predstavoval 1,3 miliardy kubických metrov.
Rusko sa týmto krokom snaží kompenzovať stratu európskeho trhu v dôsledku invázie na Ukrajinu. Musí ale prísť s ďalším riešením svojej plynovej krízy, pretože štátna firma Gazprom, ktorá v posledných troch desaťročiach vyvážala plyn najmä do Európy, sa prepadáva do čoraz väčšej straty. Produkcia plynu medziročne klesla až o 25 %.
Prečítajte si aj: Rusko je s vlastným plynom v koncoch. Čína vyššie dodávky nechce