Ako to bude s rastom slovenskej ekonomiky v najbližších rokoch? Bráni jej v tom jedna podstatná vec

Ekonomika V raste slovenskej ekonomiky stoja vyššie úroky
V raste slovenskej ekonomiky stoja vyššie úroky. Zdroj: Shutterstock.com/Pasuwan/3rdtimeluckystudio

Slovenská ekonomika a predovšetkým jej rast sa môže v najbližších rokoch výraznejšie spomaliť. Hlavným vinníkom je podľa NBS rast úrokových sadzieb, informuje o tom denník Pravda.

Národná banka Slovenska zverejnila svoju jesennú strednodobú predikciu, ktorá hovorí, že v tomto a nasledujúcom roku sa bude rast ekonomiky spomaľovať pre vyššie úroky o 0,7 až 0,8 %.

Sadzby hypoték by sa mali stabilizovať mierne nad úrovňou 5 %

Sadzby hypoték by sa mali stabilizovať mierne nad úrovňou 5 %. Zdroj: Shutterstock.com/GaudiLab

Lepšie na tom bude naša ekonomika až v roku 2025. Tam sa odhaduje toto spomalenie na úrovni už len 0,3 %. Vývoj ekonomiky je do istej miery aj dôsledkom sprísňovania menovej politiky Európskej centrálnej banky, spomenul guvernér NBS Peter Kažimír.

Ekonomiky v eurozóne čelia od začiatku minulého roka významnému zvyšovaniu úrokových sadzieb. Európska centrálna banka v súvislosti s nárastom inflácie totiž pristúpila k sprísneniu menovej politiky. Jej zavedenie tlmí dopyt a ekonomickú aktivitu s cieľom stabilizovať infláciu.

Ako sú na tom Slováci s hypotékami?

Faktom je, že Slováci nemajú peniaze na hypotéky. Nepomohol ani nedávny zásah štátu, ktorý mal pomôcť dlžníkom so splácaním.

Veritelia začali prihliadať aj na finančnú situáciu dlžníka a pred zabavením nehnuteľnosti banka poskytne dlžníkovi viacero možností. Konkrétne ide o úplné alebo čiastočné refinancovanie, predĺženie splátkového kalendára a odloženie splátok dokonca aj bez úročenia istiny úveru.

V súčasnosti je priemerná úroková sadzba pre nové hypotéky na Slovensku stále pomerne nízka v porovnaní so zvyškom Európskej únie. Zarážajúcim faktom je, že dostupnosť bývania klesla na úroveň spred 15 rokov, napriek tomu náklady na hypotéky stále nedosahujú úroveň z obdobia rokov 2006 až 2008.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Na bývanie musíme zarábať najviac

Ešte je tu jedna zaujímavá štatistika, ktorá hovorí, že Slováci musia zarábať najdlhšie na vlastné bývanie spomedzi všetkých európskych krajín. Konkrétne ide o čiastku 14 ročných platov v hrubom.

Len pre porovnanie, Česi na to potrebujú 13 ročných miezd. Na druhej strane sú na tom najlepšie krajiny ako Belgicko a Nórsko, kde obyvateľom stačí menej ako 5 ročných miezd.

Pri porovnaní veľkých miest sú na tom najlepšie Oslo a Rím a to 8 ročných platov, zatiaľ čo Bratislava je na tom po Amsterdame najhoršie s hodnotou 14,6 ročných platov v hrubom.

Prečítajte si aj: Drahé hypotéky na drahé bývanie. Kedy sa skončí tento zlý sen?

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.