Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH), v súčasnosti dve najväčšie kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie podľa Coinmarketcap, sú pomerne etablovanými digitálnymi aktívami s veľkou dôverou investorov. Zatiaľ čo ostatné altcoiny sú považované za rizikové investície, Bitcoin a Ethereum čoraz viac investorov uznáva za bezpečné investičné nástroje. Portál Bitcoinist prináša názor známeho kryptoinvestora a analytika Jamila Nazaraliho, ktorý si dokonca myslí, že tieto dve kryptomeny majú potenciál stať sa svetovými rezervnými menami.
Svetové rezervné meny. Áno, ale má to jeden háčik
CEO spoločnosti EDX Markets, Jamil Nazarali, v rozhovore pre magazín Benzinga vyjadril presvedčenie, že dve hlavné kryptomeny sa môžu eventuálne stať svetovými rezervnými menami, rovnými doláru či zlatu, dokonca s viacerými výhodami. Na to, aby sme sa však o tejto možnosti mohli rozprávať, je podľa neho potrebná zásadná skutočnosť:
„Na to, aby sa niečo stalo rezervným aktívom, je potrebné, aby tomu ľudia verili.”
Keďže súčasný finančný systém je postavený na dôvere, je táto vlastnosť mimoriadne dôležitá. Jedným dychom však Nazarali dodáva, že pokiaľ bude Gary Gensler a jeho SEC neustále žalovať subjekty kryptomenového trhu, k takejto dôvere väčšiny populácie nikdy nepríde. Preto vidí ako nesmierne dôležité, aby sa zaviedli jasné regulačné pravidlá, ktoré vydláždia cestu práve tejto dôvere širokej verejnosti v Bitcoin a Ethereum.
„Myslím si, že Bitcoin a Ethereum tu zostanú. Myslím si, že sú tu pre ne silné prípady použitia, a myslím si, že sa časom budú čoraz viac presadzovať,” dodal Nazarali s tým, že napríklad taký Bitcoin má v porovnaní s fyzickým zlatom nespočetne veľa výhod, počnúc jednoduchosťou transferu až po uchovávateľnosť či ekologickosť.
„Bohatý otec” vidí v kryptomenách budúcnosť
Ako sme už opakovane informovali, ku veľkým zástancom digitálnych mien patrí aj autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec”, Robert Kiyosaki. Ten svojich sledovateľov na sociálnej sieti X (predtým Twitter) pravidelne zásobuje svojimi myšlienkami a výhľadmi. Kiyosaki vidí veľké riziko v snahách vlád, najmä tej americkej, zavádzať CBDC (digitálne meny centrálnych bánk), čo má byť podľa neho nepodarená napodobenina kryptomien. Upozorňuje však na veľký rozdiel a ten tkvie práve v súkromí, spojenom s týmito dvomi typmi aktív.
Zatiaľ čo kryptomeny sú decentralizované a zatiaľ pomerne anonymné, CBDC majú vložiť absolútnu kontrolu nad finančným systémom do rúk centrálnych bánk. Na druhej strane však Kiyosaki vidí v tejto situácii potenciál pre masívny rast kryptomien ako Bitcoin či Ethereum, ku ktorým budú exitovať všetci nespokojní investori nesúhlasiaci s politikou CBDC.
Takmer denne preto vyzýva, aby ľudia nakupovali zlato a Bitcoin, ako hlavné bezpečnostné prvky pred hyperinfláciou a zrútením finančného systému, ako ho poznáme v súčasnosti.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Mohlo by vás zaujímať: Svetovo uznávaný ekonóm varuje. Dolár je extrémne ohrozený