Slovensko čerpá eurofondy neefektívne. Čo je riešenie?

Novinky Slovensko čerpá eurofondy neefektívne
Slovensko čerpá eurofondy neefektívne. Zdroj: shutterstock.com/patrice6000/angellodeco
BitmarketsBitmarkets

Slovensko by malo z pozície chvostu Európskej únie (EÚ) čo najefektívnejšie čerpať eurofondy. Napriek tomu sa tak nedeje, upozornila na to Lívia Vašáková, podpredsedníčka vlády SR pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov, uvádza správa SME. Čo navrhuje ako efektívne riešenie?

Ako efektívnejšie čerpať eurofondy?

V prvom rade je potrebné decentralizovať peniaze priamo do samospráv. S podobným riešením sa zhodujú aj mnohé politické strany. V rokoch 2014 až 2020 k rovnakému kroku pristúpilo Poľsko aj Česko, čo sa neskôr ukázalo ako efektívne opatrenie. Premiér vlády Ľudovít Ódor upozornil, že do investovania sa musí zapájať aj viac národných zdrojov a musíme efektívnejšie využívať prostriedky z EÚ.

V súčasnosti investície na Slovensku pochádzajú z eurofondov až v 50-percentnom objeme, zatiaľ čo na spolufinancovanie európskych projektov ide 15 %. Navyše, začíname s čerpaním eurofondov príliš neskoro a máme menej času na dokončenie projektov. Okrem toho nevyužitú časť presúvame na spotrebu.

Ministerstvo investícií už prispelo návrhmi s cieľom zlepšiť čerpanie prostriedkov. Pomôcť nám má investičná stratégia do roku 2050, štátny fond na financovanie projektov a väčšie zapojenie regiónov do procesu rozhodovania o eurofondoch.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko nestíha za rastom Európy

Slovensko je v súčasnosti na chvoste ekonomického vývoja spomedzi európskych krajín. Hospodársky rast môže podporiť práve aj efektívne čerpanie eurofondov, uviedol minister financií, Michal Horváth.

Predpokladá sa, že rast slovenskej ekonomiky bude v tomto roku na úrovni 1,2 % a v budúcom roku 1,4 %, skonštatovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Rizikom pre ďalší vývoj je podľa rady tiež nedôsledné čerpanie eurofondov v nasledujúcom období, ktoré môže nepriaznivo ovplyvniť potenciálnu výkonnosť slovenskej ekonomiky.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Eurofondy sú iba kvapkou v mori

Eurofondy sú však iba kvapkou v mori. Je potrebné predovšetkým konsolidovať nie len eurofondy, ale celý štátny rozpočet. Podľa údajov Tradingeconomics slovenský štátny dlh dosiahol svoje historické maximum v roku 2021 na úrovni 61 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ak vláda čo najskôr nezakročí, hrozí Slovensku bankrot už do roku 2040.

Mohlo by ťa zaujímať: Vláda má plán, ako zachrániť Slovensko pred bankrotom. Podľa premiéra ho však žiadny „príčetný parlament” neschváli

Flockers PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.