Drahé úvery sú realitou, s ktorou sa musí zmieriť každá slovenská domácnosť. Aj keď neustále stúpajú obavy z príliš veľkého skoku v úrokoch, väčšine domácností až tak razantne mesačná splátka nestúpne. Napriek tomu podľa denníka Pravda rezort financií predstavil návrh pomoci so splátkami úverov.
Štát pomôže so splátkami úverov
Riziková skupina domácností, ktorá má vážne problémy so splácaním úverov, by sa mohla od roku 2024 dočkať pomoci zo strany štátu. Subjekty, ktoré poskytujú úvery totiž budú môcť upraviť podmienky splácania tak, aby sa prihliadalo na ich finančnú situáciu. Takéto rozhodnutie môže priamo pozitívne ovplyvniť výšku aj trvanie splátok.
Cieľom je taktiež znížiť zadlženosť slovenských domácností a riešiť problematiku nesplácaných úverov. Rovnako sa má zabrániť nadmernému počtu nesplatených úverov aj v budúcnosti. Zavádza sa totiž komplexná stratégia na riešenie tejto oblasti požičiavania cudzích peňazí.
Úrokové sadzby môžu úvery ešte viac predražiť
Hlavnou príčinou drahých hypoték je zvyšovanie úrokovej sadzby zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Tá pristúpila k tomuto reštriktívnemu kroku hneď 9-krát po sebe. V súčasnosti máme úrokovú sadzbu na úrovni 4,25 %, čo je najviac od finančnej krízy z roku 2008. Navyše je dosť reálne, že rast úrokových sadzieb sa ešte neskončil.
Aj keď hypotéky sú čoraz drahšie, záujem o nich stále existuje. Tempo síce klesá, no podľa ECB došlo medziročne k rastu úverov domácností len o 1,3 %. Toto číslo je zároveň najnižšie od novembra 2015. V júni poskytli slovenské banky 42,7 milióna eur vo forme úverov na bývanie.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Slovensko je v oblasti úverov stále pomerne lacné
Aj keď sa Slovákom zdá, že požičiavať si peniaze od banky je v súčasnosti veľmi drahé, v rámci Európskej únie (EÚ) sme na tom stále pomerne dobre. Všetky susedné krajiny Maďarsko (10 %), Poľsko (8,6 %) a Česko (5,3 %) majú vyššiu úroveň sadzby. Priemerná úroková sadzba na nových úveroch na Slovensku je iba o 0,2 % vyššie oproti priemernej úrovni EÚ a dosahuje úroveň 3,8 %.
Výška úrokovej sadzby však nie je jedinou premennou, ktorá domácnosti zaujíma. Nízke reálne príjmy a vysoké náklady domácností sú taktiež podstatnou zložkou každého rozpočtu a preto túto tému zvyšovania sadzieb vnímajú Slováci veľmi citlivo.
Mohlo by ťa zaujímať: O koľko narastú splátky hypoték? Stoviek tisícom Slovákov končí fixácia