Nízke platy a najväčšie zdražovanie. Taká je realita na Slovensku

Novinky Vysoká inflácia a nízke platy
Vysoká inflácia a nízke platy. Zdroj: shutterstock.com/andriano.cz
Okazio PCBitmarkets

V súčasnosti zažíva Slovensko najvyšší rast cien spomedzi všetkých členských štátov eurozóny, uvádza správa denníka Pravda. Inflácia u nás dosahuje až 10,88 %, zatiaľ čo hneď za nami je Švédsko s hodnotou 9,30 %, podľa údajov Tradingeconomics. Medzitým však rast platov nezodpovedá vyšším cenám, čo v konečnom dôsledku ochudobňuje občanov.

Prečo u nás inflácia klesá pomalšie?

Prvým dôvodom vysokého tempa rastu cien je oneskorené zvyšovanie nákladov na energie. Plyn, elektrina a voda u nás zdražovali neskôr v porovnaní so západnými štátmi a preto bude aj pokles oneskorený. Na Slovensku došlo k výraznému zvyšovaniu cien až od januára, no v súčasnosti je trend opačný.

Keď sa ale pozrieme na infláciu posledného polroka zistíme, že od februára sa u nás ceny zvýšili len o 2,9 %, zatiaľ čo priemer eurozóny je 2,6 %. Z toho vyplýva, že pokles cien je u nás posledné mesiace porovnateľný ako priemer eurozóny.

Inflácia na Slovensku klesla pod 11 %.

Inflácia na Slovensku klesla pod 11 %. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slováci nemajú z čoho šetriť

Na Slovensku je však zásadným problémom nepomer medzi príjmami a výdavkami domácností. Kým náklady za bývanie a energie pre slovenskú domácnosť tvoria až 31 % výdavkov, priemer eurozóny je 25 %. Za potraviny a nápoje míňame 20 % z rozpočtu, zatiaľ čo priemer je len 14 %. Chudobné krajiny totiž míňajú viac na bežné spotrebné tovary a služby.

Inflácia potravín na Slovensku bola v mesiaci jún na hodnote 18,90 %. V tomto roku však klesla reálna mzda na 22-ročné minimum. Kým západné krajiny platia za potraviny porovnateľné ceny, príjmy majú niekoľko násobne vyššie. Slovákom preto neostáva dostatok financií na tvorenie úspor.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Reálne mzdy musia dobehnúť infláciu

Najbližšie roky pravdepodobne bude inflácia pokračovať v poklese, zatiaľ čo reálne mzdy budú rásť. To ale neznamená, že Slováci pocítia, či si môžu dovoliť viac. Pôjde skôr o akýsi odraz od dna, keďže reálne mzdy potrebujú dobehnúť vysokú infláciu. Navyše sa nepredpokladá, že firmy budú zlacňovať tovary a služby, ale skôr sa ustália na súčasných hladinách.

Zdá sa, že mnohým podnikom vyhovuje vysoká inflácia, keďže úspešne premietali nárast cien do finálneho produktu, ktorý musel zaplatiť spotrebiteľ. Na cenách potravín sa prejavil nie len celkový rast v segmente, ale aj zvýšené náklady firiem, ktoré sa odbremenili nadmerným zvyšovaním cien.

Mohlo by ťa zaujímať: Toto sú hlavné prínosy členstva EÚ pre Slovensko

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.