Európa čelí vážnemu problému. Ako je na tom Slovensko?

Ekonomika Slovensko a Európa čelí vážnemu problému.
Slovensko a Európa čelí vážnemu problému. Zdroj: shutterstock.com/Giulio Benzin/HNK
Okazio PCFreedum fighter mobil

V Európe čoraz viac rastie percento skupiny obyvateľov v produktívnom veku, ktorí neštudujú a ani nepracujú. Na Slovensku bol počet ľudí v tejto skupine vo veku od 15 do 29 rokov v minulom roku až 12,3 %, uvádza denník Pravda. To znamená, že každý ôsmy mladý človek na Slovensku nevykazuje žiadnu ekonomickú aktivitu.

Najnovšie údaje Eurostatu ukazujú, že až 18 % ľudí vo veku 15 až 64 rokov v Európskej únii (EÚ) nepracuje ani neštuduje. Slovensko je niekde v strede priemeru EÚ s hodnotou 14,84 %. Najhoršie je na tom Rumunsko (25,76 %), Taliansko (25,63 %) a Grécko (22,79 %). Naopak, najnižšie hodnoty sú vo Švédsku (8,31 %), Estónsku (12,27 %) a Švajčiarsku (13,33 %).

V Rumunsku sa pracuje vo vysokej miere ilegálne, zatiaľ čo Taliansko má príliš staré obyvateľstvo a omnoho viac žien ostáva v domácnosti. Celkovo len v štyroch krajinách bol podiel v tejto skupine ľudí vyšší u mužov (Fínsko, Estónsko, Belgicko a Luxembursko).

Spoločne v rámci všetkých krajín EÚ ide až o 44 miliónov ľudí. V prvom kvartáli 2023 si z nich nehľadalo prácu až 75,5 %. Len 20,3 % pracovať chcelo, ale prácu si aj tak nehľadali, zatiaľ čo len 1,2 % si prácu našlo, ale ešte do nej nenastúpili.

Počet ľudí, ktorí neštudujú a nepracujú.

Počet ľudí, ktorí neštudujú a nepracujú. Zdroj: Eurostat

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Slovensko sa môže stať najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe

Aj keď Slovensko zatiaľ nečelí rovnakému problému ako Taliansko, môžeme sa stať najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe. Pôrodnosť je totiž neporovnateľne nižšia ako pred desiatkami rokov, čo v budúcnosti spôsobí situáciu, že nebude mať kto zarábať na dôchodcov.

Nezachráni to ani druhý pilier, v ktorom si prispievatelia sporia aj na vlastný dôchodok. Vláda dokonca 1. júla presúvala kapitál druhého piliera z konzervatívnych dlhopisových fondov do výnosnejších indexových fondov s cieľom dosiahnuť vyššie zisky. Na Slovensku by sa ale tento problém mohol údajne vyriešiť iba zvýšením populácie alebo produktivity.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nová vlna prepúšťania

Ďalším problémom, ktorému bude čeliť slovenská ekonomika, je nová vlna prepúšťania. Tá môže navýšiť celkový počet ľudí, ktorí nepracujú a neštudujú. Posledné dáta ukazujú, že prepúšťanie zasiahlo až 70 % odvetví ekonomiky. Zmeny na trhu ohrozujú zamestnancov naprieč celým Slovenskom.

Mohlo by ťa zaujímať: Pesimizmus opäť rastie. Vyhliadky Slovenska sú nepriaznivé

txbFlockers mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.