Bankové účty sú vo všeobecnosti považované za najbezpečnejšie miesta úschovy peňazí. Väčšina ľudí, nielen na Slovensku, je presvedčená, že v banke sú ich úspory v bezpečí a môžu sa ku nim kedykoľvek dostať, na rozdiel napríklad od rôznych investičných fondov, kde sú istým spôsobom fixované. Množiace sa prípady klientov, ktorým banky zablokovali účty, však vrhajú tieň pochybnosti na istotu klientov ohľadom ich peňazí v banke. O dvoch takýchto prípadoch informoval magazín Dailyhodl.
Potrebujem peniaze a zrazu ich nemám…
Medializovaný prípad klienta Elada Nehoraia, ktorému pri prihlasovaní do internet–bankingu jeho banky Bank of America vyskočilo hlásenie, že jeho účet bol zmrazený, rozvíril búrlivé debaty. Portál cbsnews.com dodáva, že jeho prípad ani zďaleka nie je jediný svojho druhu.
„Zrazu som zistil, že som na mizine. Nemôžem uživiť rodinu a nemôžem zaplatiť žiadne výdavky,” povedal Nehorai. Banka mu odmietla poskytnúť akékoľvek informácie. Jednoducho ho informovala, že účet bol zablokovaný a ku peniazom sa dostane po vyriešení prípadu, čo môže trvať 10 až 20 dní. On však netušil, o aký prípad sa môže jednať. Na Twitteri sa podelil so svojou frustráciou:
„Je to ďalšia z tých situácií, keď jednoducho uvažujete: Ako sa vysporiadať s touto obrovskou bankou, s touto obrovskou mocou, nad ktorou nemáte žiadnu kontrolu?” Po zverejnení tohto statusu sa strhla vlna kritiky bánk a pripojilo sa množstvo diskutujúcich, ktorí opisovali podobné skúsenosti. Banky často pristupujú ku zmrazovaniu účtov najmä vtedy, ak ich o to požiadajú orgány činné v trestnom konaní. Smolou majiteľa účtu však vtedy je, že ani banka, ani polícia, nie je povinná poskytovať ku prebiehajúcemu vyšetrovaniu informácie. Človek tak môže ostať absolútne odstrihnutý od peňazí.
Až keď do banky prišla televízia, aby spravila reportáž o zmrazenom účte, ľady sa odrazu pohli. Nehoraiovi bolo oznámené, že jeho účet bol zablokovaný na podnet FBI. Bolo mu však povolené previesť si nevyhnutné množstvo prostriedkov na iný účet. Ku blokácii údajne došlo po jeho vlastnom trestnom oznámení na neznámeho páchateľa, ktorý sa cez phishingovú správu pokúšal získať prístup k jeho účtu.
Sú to skutočne naše peniaze?
Táto udalosť ukazuje dôležitú skutočnosť. Je ňou fakt, že bankové účty nie sú vôbec tak bezpečným miestom úschovy našich peňazí, ako sa to na prvý pohľad zdá. Štát, polícia či samotná banka sú oprávnené vám vaše peniaze kedykoľvek zmraziť, pokiaľ si na to nájdu nejaký dôvod. Pred časom sme vás informovali, že na problematiku likvidity peňazí na bankových účtoch upozorňoval aj Elon Musk.
Odborníci preto radia využívať možnosti diverzifikácie a mať svoje peniaze rozdelené. Nikdy nespravujte všetok svoj kapitál na jednom bankovom účte. Využite možnosť viacerých bankových účtov na pokrytie nevyhnutnej likvidnej rezervy. Dôležitejšou vecou je však správne investovanie peňazí do produktov, ktoré vám vytvoria zhodnotenie. Či už sa jedná o tradičné finančné produkty alebo o kryptomeny, nehnuteľnosti či komodity. Nikdy sa nespoliehajte na 1 zdroj zisku, rovnako ako ani na jeden zdroj príjmu, ale pamätajte na kľúčové slovo najbohatších investorov, ktorým je diverzifikácia.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Mohlo by vás zaujímať: Cena zlata opäť ožíva. Podarí sa mu prekonať historické maximum?