V posledných týždňoch sa objavovalo množstvo správ, ktoré šírili informáciu o údajnom vytvorení novej meny krytej zlatom skupiny BRICS. Juhoafrický diplomat zodpovedný za vzťahy BRICS, Anil Sooklal, však toto tvrdenie vyvrátil. Uvádza sa v správe od News Bitcoin. Hlavnou témou stretnutia krajín bude dedolarizácia a podpora národných mien v medzinárodnom obchode.
BRICS novú menu neoznámi
Juhoafrická republika, ako súčasná predsednícka krajina skupiny BRICS, bude hostiť summit v Johannesburgu 22. až 24. augusta. Členské krajiny budú diskutovať o tom, ako čo najviac znížiť ich dolárovú závislosť.
Zaujímavosťou je, že ruské spravodajstvo RT tvrdilo, že na summite skupina oznámi spoločnú menu krytú zlatom. Leslie Maasdorp, viceprezident a finančný riaditeľ New Development Bank, známej aj ako BRICS Bank však potvrdil, že skupina krajín nemá v úmysle spustiť novú menu a konkurovať doláru.
Prečo vôbec vznikol dôraz na dedolarizáciu?
Myšlienka dedolarizácie vznikla v momente, keď USA uvalilo na Rusko sankcie a zmrazilo im stovky miliárd amerických dolárov. Rusko tak slúži ako odstrašujúci príklad pre ďalšie ekonomiky, ktoré sú taktiež do istej miery závislé od dolára. Napríklad, brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sú myšlienke spoločnej meny otvorení práve z tohto dôvodu.
Moment, keď USA uvalila sankcie zamerané proti Rusku, môžeme považovať za začiatok multipolárneho menového systému. Neočakáva sa, že niektorá z národných mien skupiny BRICS nahradí dolár, no napriek tomu jeho dominancia klesá. Úlohu rezervnej meny môžu začať zohrávať aj ďalšie meny.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
BRICS sa bude rozširovať
Sooklal uviedol, že do skupiny má záujem vstúpiť vyše 40 krajín, 22 z nich už podalo žiadosť. Na implementáciu novej meny by ale krajiny potrebovali vytvoriť jednotnú bankovú a fiškálnu úniu. Proces zavedenia je preto extrémne komplikovaný.
Na druhej strane, z dedolarizácie má obavy nie len USA, ale aj európske krajiny. Tie sú totiž tiež do značnej miery závislé od dolára. Prezident Francúzska Emmanuel Macron už skôr upozornil na to, že do napätej situácie medzi USA a Čínou by sa európske krajiny nemali zapájať a mali by sa skôr zamerať na odviazanie sa od dolára.
Mohlo by ťa zaujímať: Nová koncepcia globálnej politiky – BRICS plánuje posilniť svoje postavenie