Slovensko potrebuje poriadne nakopnúť. NBS identifikovala najväčší problém našej ekonomiky

Ekonomika Podľa NBS Slovensko potrebuje inovácie
Podľa NBS Slovensko potrebuje inovácie. Zdroj: shutterstock.com/hraska/Blue Planet Studio
BitmarketsBitmarkets

Priepasť medzi životnou úrovňou európskych krajín a tou na Slovensku sa v posledných rokoch extrémne zväčšuje. Slovenská národná banka vydala novú publikáciu, ktorá presne definuje najvážnejšie výzvy, ktorým musí čeliť slovenská ekonomika. Podľa NBS sme „inovačným oneskorencom Európy”. Kým ostatné krajiny napredujú vo výskume a vývoji, Slovensko si jednoducho osvojilo pozíciu obyčajnej “montážnej dielne”.

Bez inovácií Slovensko nemôže napredovať

„Obnovenie ekonomického dobiehania krajín EÚ si vyžaduje prechod na nový ekonomický model založený na inováciách. Tento prechod si vyžaduje zlepšenie podnikateľského prostredia prostredníctvom znižovania administratívy, digitalizácie verejnej správy a zlepšovania vymožiteľnosti práva. Je nevyhnutné pokračovať v reformách vzdelávacieho systému, financovania a organizácie výskumu, ako aj v navyšovaní výdavkov na výskum a vývoj”, uvádza NBS vo svojej správe.

Slovensko je na rovnakej úrovni ako Rusi alebo Vietnamci

V rebríčku 50tich najinovatívnejších krajín sveta sa v roku 2022 umiestnilo Slovensko až na 46. mieste. Rovnaké skóre, ako dosiahla Slovenská republika, bolo pripísane aj Rusku a Vietnamu. Krajiny, ktoré vynakladajú na inovácie menej ako my, sú už len Rumunsko a Čile, v rámci prvej päťdesiatky hodnotených štátov.

Index inovácií- Európa

Index inovácií- Európa. Zdroj: visualcapitalist.com

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Všetky európske krajiny okrem Rumunska sú na tom omnoho lepšie ako Slovensko. Takýto stav spôsobuje odliv zahraničných investícií a taktiež aj kvalifikovaných ľudí zo Slovenska do iných krajín.

Najinovatívnejšou krajinou na svete sa už dvanásty rok po sebe stalo Švajčiarsko, po ňom nasledovalo USA a Švédsko.

V globálnom merítku sú štyri z piatich spoločností s najväčšími výdavkami na výskum a vývoj situované v Amerike. Ide o firmy Amazon (42,7 miliardy USD), Alphabet (27,6 miliardy USD), Microsoft (19,3 miliardy USD) a Apple (18,8 miliardy USD).

Prečo sú inovácie kľúčové pre rozvoj slovenskej ekonomiky?

Ak sa má stať slovenská ekonomika konkurencieschopnou a dynamicky silnou na svetovom trhu, jedinou možnou cestou vpred sú inovácie. Len tie dokážu krajine zabezpečiť dlhodobý ekonomický rast, lepšie šance na globálnom trhu a rastúcu produktivitu.

Len inovácie majú “superschopnosť” premeniť menej na viac. Nové technológie zvyšujú efektivitu rôznych činností, čo sa premieta do zrýchlenia výroby alebo zvýšenia kvality výsledného produktu.

Inovácie môžu otvoriť dvere k vytváraniu nových trhov a príležitostí pre slovenské podniky. Napríklad, ak slovenské firmy vyvinú inovatívne riešenia v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, môžu sa stať lídrami v rámci tohto rastúceho odvetvia a zabezpečia tak Slovensku udržateľný rast.

Slovenská ekonomika sa stretáva s veľkou konkurenciou na medzinárodnom trhu. Inovácie sú zásadným faktorom pri posilňovaní konkurencieschopnosti krajiny. Slovenské firmy, ktoré investujú do výskumu a vývoja, majú oveľa väčšiu šancu vytvoriť unikátne produkty alebo služby, ktoré ich konkurencia nemá.

Inovácie dokážu zlepšiť aj životnú úroveň obyvateľov krajiny. Napríklad, ak sa v oblasti zdravotníctva vyvinú inovatívne lieky alebo terapeutické postupy, môže to viesť k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti a predĺženiu životov. Alebo môžu inovácie prispieť k znižovaniu environmentálneho zaťaženia či zlepšovaniu infraštruktúry a zvyšovaniu kvality života vo všeobecnosti.

Aktuálne máme prvú slovenskú vládu v histórii, ktorá sa zameriava aj na inovácie

Súčasná úradnícka vláda Ľudovíta Ódora v máji predstavila Národnú stratégiu výskumu, vývoja a inovácií 2030. Jej cieľom je:

  • Posunúť Slovensko v rebríčku inovačnej výkonnosti o desať priečok vyššie.
  • Zvýšiť investície do výskumu a vývoja na 2 % HDP, z toho 1,2 % zo súkromných zdrojov.
  • Prilákať 25 000 vysoko kvalifikovaných ľudí zo zahraničia.

„Nielenže budeme dávať viac peňazí do výskumu, vývoja a inovácií, udržania a prilákania talentov, ale navyše ešte chceme lepšie odmeniť tých, ktorí sú výkonní a môžu ťahať Slovensko do 21. storočia,” povedal premiér Ľudovít Ódor na nedávnej tlačovej konferencii.

Prečítajte si aj: V niektorých mestách na Slovensku stúpli miestne dane aj o 100 %. Samosprávy chcú zaplátať diery v rozpočtoch

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.