Návrh Európskej komisie, ktorý sa týka regulácie budúcej digitálnej meny centrálnej banky (CBDC) trval na tom, že musí chrániť súkromie a opisuje systém offline platieb. Ten je založený na čipoch NFC, v ktorom by nemal nikto vidieť, za čo ľudia platia. Preskúmanie ustanovení návrhu o uchovávaní záznamov pre poskytovateľov platobných služieb tieto zámery spochybňuje. Aká je teda skutočnosť?
Prístup k hotovosti má byť zaručený
Európska komisia zverejnila legislatívne návrhy, v ktorých majú mať bežní občania zaručený prístup platenia v eurobankovkách. Tiež aj určiť rámec pre možné zavedenie pomerne nového spôsobu platby – digitálneho eura. To má v budúcnosti slúžiť ako doplnok k hotovosti. Týmto spôsobom sa má zaručiť nielen bezhotovostný – digitálny styk, ale aj ten hotovostný.
Návrh nariadenia o zákonnom platidle vo forme eurobankoviek a euromincí má zabezpečiť, aby mohla hotovostná forma peňazí centrálnej banky zostať prítomná a dostupná všetkými obyvateľmi eurozóny. Tento návrh dokonca prvýkrát v sekundárnom predpise definuje pojem zákonné platidlo, ktoré sa týka hotovosti. Doteraz bol definovaný len v odporúčaniach Európskej komisie a v judikatúre Súdneho dvora. Návrh preto zabezpečuje, aby mal každý prístup k základným hotovostným platbám.
Skutočné digitálne súkromie je s veľkou pravdepodobnosťou nemožné.
Podľa niektorých odborníkov sa zdá byť faktom, že sa Európska komisia spolu so Spojenými štátmi, Spojeným kráľovstvom a ďalšími veľkými liberálnymi demokraciami ukázali ako neschopné prijať reálne súkromie, ktoré sa týka digitálnych peňazí. Na jednej strane presadzujú myšlienku súkromia, ktorú chcú poskytnúť ľuďom, no na druhej strane si zároveň chcú ponechať právomoc odhaliť identitu používateľov vtedy, keď to bude potrebné. Ako má preto európske digitálne euro podporovať súkromie používateľov?
Niektorí európski zástancovia CBDC, ktorých účelom je zachovať súkromie tvrdia, že obnoviť slobodu hotovosti je dobrá cesta. Výhodou pre používateľov je, že identifikačné informácie, ktoré zaznamenávajú digitálne platby kartou, hotovosť nemá. Keďže odovzdávate osobne bankovku obchodníkovi.
Skutočné digitálne súkromie je však s najväčšou pravdepodobnosťou nemožné. Už od zavedenia zákona o bankovom tajomstve z roku 1971 sa neustále rozširujú pravidlá, ktoré umožňujú vládny dohľad nad finančnou činnosťou. Plánovaná reforma je preto v rozpore s princípmi tohto systému dohľadu. Tie vybudovali vlády jednotlivých štátov v snahe bojovať proti praniu špinavých peňazí a iných foriem nezákonného financovania.
Tornado Cash ako hrozba pre národnú bezpečnosť USA
Holandsko zohralo aktívnu úlohu pri stíhaní amerického prípadu proti mixážnej službe Tornado Cash. Ide o mix virtuálnych mien, ktorý funguje na blockchaine Ethereum. Bez rozdielu uľahčuje anonymné transakcie zahmlievaním ich pôvodu, miesta určenia a protistrán bez pokusu určiť ich pôvod. Toto je dôvod, prečo je hrozbou pre národnú bezpečnosť USA.
Problémy, ktorých sa obávajú najviac, vyplývajú z ochrany rečí pre softvérový kód a ako súvisia s pokusmi vlády zastaviť nezákonnú činnosť pomocou tohto kódu. O Tornado Cash sa hovorí ako o technológii zvyšujúcej anonymitu, ako aj o sankcionovanom subjekte. Vývojára Alexeya Pertseva zatkli po tom, čo Úrad pre kontrolu zahraničných aktív USA podnikol bezprecedentný krok a umiestnil softvér s otvoreným zdrojovým kódom na svojom zozname sankcionovaných zahraničných osôb.
Niektorí aktivisti za občianske práva kritizujú tento krok ako nesprávny a výslovne ho označujú ako útok na slobodu prejavu, čo digitálnemu svetu nepomáha. Právny tlak na súkromie dosiahol napokon také extrémy, že vývojári ustúpili a zmenili kód, aby ho zbavili ochrany súkromia. Transakcie sú teraz otvorené, čo vyvoláva mnoho nezodpovedaných otázok v oblasti súkromia.
Môžeme hľadať kompromis, ktorý dáva zmysel
Ak sa digitálne meny jednotlivých centrálnych bánk nastavia správne, mohli by priniesť skutočnú ekonomickú hodnotu. Možnosti inteligentných zmlúv umožňujú peňažné vyrovnanie typu peer- to-peer a prinášajú nové celospoločenské efektívnosti. Dôležité je však nájsť kompromis, v ktorom by jednotlivé vlády oddane slúžili slobode bežných používateľov, ako aj svojim medzinárodným záväzkom. Dá sa však dôjsť k takémuto fungujúcemu kompromisu v oblasti súkromia?
Toto stredné riešenie by nikdy nesľubovalo, že obnoví skutočné súkromie na úrovni hotovosti, ale vytvorilo by množstvo právnych bariér. Tie by sťažili vládam sledovanie používateľov, čo by sa vyžadovalo len za tých najextrémnejších okolností. A to najmä na základe súdneho príkazu by mohli mať prístup k takzvaným ”zadným dvierkam”.
Iné ďalšie technológie týkajúce sa ochrany súkromia umožňujú tieto typy modelov. Iniciatíva Project Hamilton spoločne riadená iniciatívou MT Digital Currency Initiative a Federálnou rezervnou bankou v Bostone vyvíja tento druh šablóny na ochranu súkromia, ktorú by mal Fed zvážiť. Je nevyhnutnosťou si však uvedomiť, že ide len o experiment a v tejto fáze sa aktuálne zdá byť málo pravdepodobné, že Fed podnikne kroky smerujúce k digitálnemu doláru. Je to však otázkou času, keď nastúpia na scénu aj digitálne peniaze, ktoré začnú podporovať jednotlivé vlády a v takom prípade budú musieť vyriešiť aj oblasť súkromia.
Prečítaj si aj: Slovenské domácnosti čaká ďalší rok cenový šok