Onchain analýza založená na sledovaní správania krátkodobých držiteľov v súčasnosti signalizuje pre bitcoin na mesiac júl rastúci trend. Na základe najnovšej týždennej správy od spoločnosti Glassnode môžeme vidieť, že existuje stále dostatočný priestor na pokračovanie vzostupnej trajektórie najväčšieho digitálneho aktíva na svete.
Bitcoin má priestor pokračovať v raste
Metrika krátkodobých držiteľov MVRV (Market Value Realized Value) hovorí o pomere trhovej a realizovanej hodnoty bitcoinov. Čím je hodnota vyššia, tým je trhová hodnota oproti realizovanej vyššia a bitcoin je nadhodnotený. Naopak, čím je metrika nižšie, tým je trhová cena oproti realizovanej nižšie a bitcoin je podhodnotený.
Na grafe nižšie vidíme, že tento pomer je v súčasnosti na úrovni 1,12, čo naznačuje, že v priemere má skupina krátkodobých držiteľov zisk 12 %. Riziko korekcie trhu má tendenciu stúpať, keď táto metrika prekročí úrovne medzi 1,2 (33 200 dolárov) a 1,4 (38 700 dolárov), keďže investori prichádzajú do čoraz väčších nerealizovaných ziskov.
Riziko korekcie bude narastať
Na základe tejto onchain analýzy môžeme usúdiť, že bitcoin bez problémov môže prekonať v júli hodnotu 33 200 dolárov a v lepšom prípade siahne až na oblasť 38 700 dolárov. Čím vyššie cena pôjde, tým viac stúpa riziko korekcie, keďže ochota predávať v zisku rastie. Nerealizované zisky motivujú investorov vystupovať z pozícií.
Ak sa zaujímate o podobné analýzy, odporúčame prečítať aj nasledujúce články:
- Investori sa konečne dočkali. Bitcoin prekonal 2-ročný rekord
- Šokujúce zistenie: Táto skupinka ľudí vlastní väčšinu bitcoinov
- Bitcoin vstupuje do záverečnej fázy pred halvingom
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Bitcoin je podhodnotený
Je potrebné brať na vedomie, že investičné rozhodnutia nie je možné uplatňovať len na základe jednej onchain metriky. Cieľom onchain analýzy je identifikovať strednodobé až dlhodobé trendy a vytvoriť si obraz o tom, v akej fáze sa trh nachádza. Na to môžeme využiť množstvo ďalších metrík.
Metrika MVRV sa často používa nie len pre skupinu krátkodobých držiteľov, ale aj pre trh ako celok. Pri analýze celkového MVRV by sme taktiež zistili, že trhová hodnota bitcoinu je oproti realizovanej veľmi nízka. Inak povedané, bitcoin je stále podhodnotený.
Realizovaná cena predstavuje cenu, za ktorú si investori v minulosti kúpili bitcoin. Je to akýsi náklad na obstaranie istého počtu mincí. Preto ak je metrika nízko, náklady na nákup bitcoinu, ktoré sme vynaložili, sú pomerne blízko trhovej hodnoty bitcoinu a buď sú naše nerealizované zisky nízke alebo sme dokonca v nerealizovanej strate.
Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: Bitcoin práve prežíva masívny cenový nárast. Poznáme dôvod