V niektorých jurisdikciách banky úmyselne blokujú kryptomeny a ich transakcie napriek tomu, že sú digitálne meny legálne. Dôvodom je neochota tradičných finančných inštitúcií zaoberať sa problémami zákazníkov, ktoré sú spojené s rôznymi podvodmi alebo stratami peňazí. Podľa News Bitcoin sa podobný krok rozhodla urobiť aj austrálska najväčšia banka.
Nakúpiť kryptomeny v Austrálii je čoraz ťažšie
Commonwealth Bank of Australia plánuje obmedziť platby na platformy, ktoré sú určené na obchodovanie s kryptomenami. Má v úmysle zaviesť mesačný limit 10 000 austrálskych dolárov (6 663 americký dolárov) na platby uskutočnené na kryptoburzách. To znamená, že niektoré prevody budú úplne zamietnuté.
Ako dôvod banka uviedla kryptomenové podvody, ktoré sa tvária ako legitímne projekty. Austrálčania v roku 2022 z dôvodu podvodov stratili približne až 3 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 80%. Práve kryptomeny v tomto čísle zohrali významnú úlohu.
Nedávno sme vás informovali, že v Austrálii musela burza Binance pozastaviť služby v austrálskom dolári dôsledkom rozhodnutia spoločnosti Westpac, ktorá ukončila podporu pre Binance. Pred rizikovosťou kryptomenového trhu varovala spoločnosť Westpac ešte v ten istý deň.
Fellow Binancians,
We regret to inform you that with immediate effect we are unable to facilitate PayID AUD deposits for Binance users due to a decision made by our third party payment service provider. We understand from our third party payment service provider that Bank…
— Binance Australia (@Binance_AUS) May 18, 2023
Prečo sa banky otáčajú kryptomenám chrbtom
Napríklad v Bolívii alebo Číne bolo spracovanie bitcoinovej transakcie v rozpore so zákonom. Banky sa ale otáčajú chrbtom kryptomenám aj v krajinách, kde sú kryptomeny legálne. Nechcú totiž platiť za nedostatočne informovaných zákazníkov a ich chyby. Preto odporúčajú, aby sa klienti kryptomenám vyhýbali.
Kryptomeny sa dokonca často používajú na pranie špinavých peňazí, s čím banky nechcú mať nič spoločné. Pri vymáhaní peňazí na kryptomenovom trhu sú banky bezzubé a kým nebude dostatočná regulácia, nebudú ich chcieť prijať. Dalším dôvodom, prečo nechcú spracovávať transakcie, je obava z niečoho nového a hlavne decentralizovaného. Čo je presný opak bankového systému.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Ako sme na tom na Slovensku?
Na Slovensku zatiaľ k plošnému zákazu alebo prísnemu obmedzeniu kryptomenových transakcií cez bankové účty nedošlo. Čoraz viac krajín na svete ale k tomuto kroku pristupuje a preto je už v súčasnosti potrebné zodpovedať si otázku, ako nakupovať kryptomeny aj mimo bankový účet.
Hlavným spôsobom je hotovosť. Vo svete existujú dokonca zmenárne, ktoré podporujú túto možnosť ako napríklad LocalBitcoins alebo LibertyX. Na Slovensku máme bitcoinmaty, cez ktoré viete vložiť hotovosť priamo na burzu za vyšší poplatok. Existujú dokonca platfomy, kde sa združujú ľudia ochotní vymeniť kryptomeny za hotovosť a naopak.
Tento článok neslúži ako návod na anonymné nakupovanie kryptomien, ale ako upozornenie na trend, ktorým je obmedzovanie kryptomenových transakcií zo strany bánk po celom svete.
A na záver je dôležité pripomenúť, že ak nakupujete kryptomeny cez bankový účet, banka o vás okamžite vie. Bez ohľadu na to, či nakupujete kryptomeny anonymne alebo cez banku, musíte platiť daň zo zisku. Na tému zdanenia kryptomien na Slovensku sme pre vás spracovali aj rozhovor s poslancom NRSR Petrom Cmorejom.
Mohlo by ťa zaujímať: Súčasné regulácie majú za cieľ zabiť bitcoin, tvrdí guvernér Floridy