Fiasko! Jedine takto sa dá nazvať nový produkt spoločnosti Apple, ktorý bol v apríli spustený v spolupráci so svetoznámou bankou Goldman Sachs a jej investičným fondom. Investičný produkt, s fixným výnosom 4,15 % p.a., ktorý Apple intenzívne propaguje, blokuje bežným ľuďom ich vložené peniaze. Goldman Sachs sa ohrádza tým, že sa jedná o klasické zmrazenie prostriedkov za účelom zisťovania, či investor nezískal prostriedky praním špinavých peňazí. Magazín Coindesk si všíma, že tisíce ľudí sa kvôli týmto nezmyselným pravidlám dostali do problémov. Apple sa zatiaľ k problému nevyjadruje.
Otvoríte si sporiaci produkt a automaticky sa stávate podozrivým
Paradoxom celej situácie ohľadom sporiaceho produktu spoločnosti Apple je, že vzhľadom na pomerne vysoké sľubované zhodnotenie, loajálni zákazníci Apple začali s radosťou vytvárať účty v Goldman Sachs a vkladať na ne vysoké sumy peňazí. Avšak vkladom sumy vyššej ako 10 000 dolárov, spadajú automaticky pod proces overenia AML, ktorý má za následok zmrazenie vložených peňazí na neurčitý čas.
Inštitucionálni investori, na ktorých je prevažne banka Goldman Sachs zameraná, sú s týmto postupom vopred oboznámení. Avšak retailoví investori cez Apple o tejto praktike neboli vopred informovaní a preto sa začali problémy. Viacerí klienti, ktorí sa po vložení prostriedkov na investičný produkt Apple, po určitom čase rozhodli požiadať o výber prostriedkov, ostali nemilo prekvapení a ku svojim peniazom sa dodnes nedostali. Banka si necháva neobmedzený čas na preverovanie pôvodu peňazí, ako i samotných klientov a až do ukončenia tohto procesu sú peniaze nedostupné.
Jednoducho máte smolu
Pravidlá tradičného finančného sektoru sú neúprosné a ak sa raz „stanete podozrivým”, nepomôžu vám ani kontakty, ani slávne meno. Celý prípad ohľadom zmrazovania peňazí sa dostal na svetlo sveta po tom, čo denník Wall Street Journal kontaktoval banku Goldman Sachs na žiadosť Antonia Sancheza, držiteľa ceny Grammy, populárneho hudobníka a textára. Ten potreboval nečakane väčšiu sumu peňazí zo svojho sporiaceho programu na zálohu k úveru za byt. Banka mu však peniaze z vyššie zmienených dôvodov odmietla vydať. Nepomohla ani intervencia prestížneho finančného denníka a tak si Sanchez musel požičať peniaze na zálohu od svojej svokry.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Problémy majú aj klienti iných spoločností
Pravidlá finančných inštitúcií, ktoré často pod rôznymi zámienkami blokujú vklady svojich klientov, sú pre retailových klientov mnohokrát nepochopiteľné. Banky sú vo svojej podstate inštitúcie, ktoré už desaťročia využívajú peniaze ľudí na svoje vlastné obchodovanie a preto je realita taká, že v banke vaše peniaze vôbec nie sú tak bezpečné, ako si mnohí myslia. V prípade neočakávaných situácií vám banka kedykoľvek môže zmraziť výbery, ako sa to stalo v histórii už mnohokrát.
Prečítajte si aj: Obavy sa stupňujú: Banky v USA môžu obmedziť výber hotovosti