Už rok centrálne banky po celom svete neustále zvyšujú úrokové sadzby, na ktoré sa potom odvolávajú komerčné banky. Predražené finančné produkty sú ale podľa denníka Pravda výsledkom nie len rastúcich úrokov, ale aj marží, ktoré vytvárajú finančným inštitúciám rekordné zisky.
Marže bánk prudko rastú
Bankové marže stúpli oproti 0,5 % na súčasné 2 %, na čo upozornil generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance, Radoslav Valko. Základná úroková sadzba určená Európskou centrálnou bankou, predstavuje pre komerčné banky náklad v prípade pôžičky. Ak ale komerčná banka klientovi poskytne úver za vyššiu sadzbu, výsledkom je hrubá marža.
Podľa hovorkyne Slovenskej bankovej asociácie (SBA), Daniely Gilányi, sa ale úrokové sadzby hypoték neodvíjajú od základnej sadzby ECB, ale od úrokových výnosov dlhodobých zdrojov. Inak povedané, úrokové sadzby úverov sa údajne hýbu rovnako, ako výnosy štátnych dlhopisov reprezentujúcich finančný trh.
Hypotéky budú drahšie
Bez ohľadu na spôsob výpočtu, rast základnej sadzby ovplyvňuje priamo náklady na finančné produkty bánk. Na poslednom zasadnutí ECB zvýšila základnú sadzbu opäť o 0,25 % na súčasných 3,75 %. Zatiaľ sa predpokladá, že rast by mal skončiť na úrovni 4,25 %.
Hypotéky sú aj na Slovensku čoraz drahšie, za čo môže aj zvýšený rast hrubej marže komerčných bánk. Naopak, úročenie vkladov sa ani zďaleka nemôže rovnať tempu zvyšovania sadzieb na produkty, akými sú úvery. Dokonca sa očakáva, že rast ešte nedosiahol svoj vrchol, aj keď sa k nemu pravdepodobne v roku 2023 dostaneme.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Banky dosahujú rekordné zisky
Nedávno sme vás informovali, že dve najväčšie slovenské banky masívne zvyšovali ceny produktov. Napríklad, v Slovenskej sporiteľni bude od júna minimálna sadzba pre hypotéky stanovená na 4,49 % pre ročnú až 5-ročnú fixáciu. Pre 10-ročnú fixáciu to bude od 4,69 % a 15-ročnú fixáciu od 4,89 %.
Výsledkom je, že banky dosahujú rekordné zisky nie len vďaka vysokým úrokom, ale hlavne vďaka rastúcim maržiam. V roku 2022 zaznamenali rekordné príjmy, pričom úrokové dosiahli úroveň 1,74 miliardy eur a neúrokové príjmy tvorili zisk 938 miliónov eur. Hlavným dôvodom týchto ziskov je predovšetkým rastúci rozdiel medzi základnou úrokovou sadzbou a sadzbou, ktorú si stanovia komerčné banky.
Mohlo by ťa zaujímať: Nový zákon pomôže Slovákom výrazne ušetriť na hypotéke