V ekonomickom univerze existuje neviditeľný víchor, ktorý sa v súčasnosti nedá ignorovať. Jeho meno je inflácia. Tento fenomén, ktorý zvyšuje ceny tovarov a služieb, má ničivý účinok na životy mnohých ľudí aj firiem. No v tejto krutej bitke financií nie sú všetci rovnocennými bojovníkmi. Tvrdé rany pociťujú hlavne tie najviac zraniteľné skupiny obyvateľov, ktoré sa ťažko usilujú držať krok s prudko rastúcimi nákladmi.
Podľa posledných zverejnených údajov Európskej centrálnej banky, inflácia zraňuje v oveľa väčšej miere nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a to z viacerých dôvodov. Vplyv inflačných šokov závisí od troch hlavných charakteristík domácnosti – od spotreby, príjmu a majetku.
Ako ovplyvňuje inflácia našu spotrebu
Podľa prieskumu rozpočtov domácnosti v eurozóne, nízkopríjmové domácnosti míňajú 50 % svojho rozpočtu na energie a potraviny, pričom pri vysokopríjmových domácnostiach tieto nevyhnutné položky zaberajú len 25 % ich príjmu.
Keďže sa dnešná vysoká inflácia najviac premietla práve do cien energií a potravín, toto je hlavné bojisko vo vojne s infláciou.
Podľa ECB bola najvyššia nerovnosť v inflácií medzi rôznymi triedami príjmov v druhej polovici minulého roka.
Vysokopríjmové skupiny ľudí majú na bojisku väčší manévrovací priestor. Môžu obmedziť nákup tovarov dlhodobej spotreby, ktoré nie sú pre nich nevyhnutné, môžu hľadať lacnejšie alternatívy k bežne kupovaným produktom. Zatiaľ čo domácnosti s nízkymi príjmami takto nakupujú bežne a teda nemajú ďalšie možnosti ako znížiť svoje náklady na základné potreby.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Príjem ako zbraň proti inflácií
Domácnosti s nižšími a strednými príjmami sú do určitej miery pred infláciou chránené. Mzdy a sociálne dávky upravuje štát podľa aktuálnych ekonomických podmienok. Aj naša vláda v poslednom roku podnikla viaceré kroky na pomoc nie len domácnostiam, ale aj podnikom a zvýšila im ich príjmovú stránku rozpočtu. No napriek tomu je minimálna mzda na Slovensku jedná z najnižších, v porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie. Podrobne sme vás o tom informovali v našom nedávnom článku.
Oproti tomu, vysokopríjmové skupiny získavajú veľkú časť svojich príjmov z finančných investícií a podnikateľských aktivít, ktoré sa rýchlejšie prispôsobujú inflácii a ponúkajú tak lepšiu ochranu vďaka diverzifikácii zdrojov príjmov.
Majetok nás môže pred infláciou chrániť
V roku 2022 účty distribučného bohatstva ECB ukázali, že nízkopríjmové domácnosti eurozóny vlastnili približne len 1 % celkových aktív, zatiaľ čo vysokopríjmové skupiny vlastnili okolo 70 % celkového bohatstva.
Chudobnejšie domácnosti držia väčšiu časť svojho bohatstva v hotovosti alebo v bankových vkladoch. Hotovosť a bankové vklady sú síce ľahko dostupné, no zároveň podliehajú erózii kúpnej sily spôsobenej infláciou. Naopak, bohatšie domácnosti si vďaka diverzifikácii portfólia skôr rozdelia svoj majetok do akcií, investičných fondov, dlhopisov, kryptomien, ktoré ponúkajú lepšiu ochranu pred infláciou.
Inflácia a jej najväčšie obete
- Domácnosti s nízkymi príjmami
Rastúce ceny potravín a základných potrieb ťažko zasahujú nízkopríjmové domácnosti. Ich finančné prostriedky nestačia pokryť náklady, a tak sa snažia prežiť vo víchrici rastúcich cien, pričom ich krehká stabilita je neustále ohrozená.
- Dôchodcovia
Pre dôchodcov je inflácia ako búrka, ktorá narušuje ich pokojné dni. Ich pevné príjmy nezvládajú udržať krok s rastúcimi nákladmi na zdravotnú starostlivosť a základné životné potreby.
- Malí podnikatelia a živnostníci
Pre malé podniky a živnostníkov je inflácia ako neviditeľné lano, ktoré ich zväzuje. S narastajúcimi cenami a nákladmi majú obmedzené možnosti rastu a investícií, čo brzdí ich rozvoj a prosperitu.
- Tí, ktorých majetok tvoria len peniaze
Inflácia ovplyvňuje aj osoby s úsporami. Ich kúpna sila klesá, čo im bráni v plánovaní budúcnosti a investovaní. Úspory sa menia na horiace bankovky, ktoré postupne strácajú hodnotu, keďže inflácia znehodnocuje peniaze, na ktoré sa doposiaľ spoliehali.
Prečítajte si aj: Slovákov čakajú konečne lepšie časy: ECB prišla s novým vyhlásením