Keď Satoshi Nakamoto v roku 2009 vytvoril bitcoin, tvoril ho ako odpoveď na veľkú globálnu krízu a nestabilný finančný systém, ale i ako odpoveď na centralistické snahy tradičného systému, mať kontrolu nad všetkými významnými pohybmi. Dnes, o 14 rokov neskôr, sa sen o anonymite kryptomien stáva minulosťou. Ako informuje Finbold, Európska únia dnes prijala zákon, ktorý nariaďuje kryptoburzám kontrolovať a reportovať každú transakciu príslušným finančným autoritám. Anonymite je koniec.
Sú kryptomeny porazené?
Zákon, ktorý bol predložený ešte 20. júla 2021, bol dnes v pléne Európskeho parlamentu schválený s viacerými úpravami. Zasahuje všetky oblasti digitálnych aktív a vzhľadom na súčasné dianie bol rozšírený o nariadenie kontrolovať všetky transakcie na kryptomenových burzách.
„Dnešné rozhodnutie je zlou správou pre tých, ktorí zneužívali kryptoaktíva na svoje nezákonné aktivity, obchádzanie sankcií EÚ alebo financovanie terorizmu a vojny. Takéto konanie už nebude v Európe možné bez odhalenia – je to dôležitý krok vpred v boji proti praniu špinavých peňazí,” povedala švédska ministerka financií, Elisabeth Svantesson.
V praxi to znamená, že každá transakcia, bez ohľadu na jej objem, bude môcť byť monitorovaná a reportovaná daňovým úradom.
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Najprísnejšie regulácie nastupujú
Od začiatku roka vás pravidelne informujeme o pripravovaných prísnych reguláciach kryptopriemyslu. V článku Regulácie kryptomien. Prinesú koniec kryptomien alebo stabilitu na trh?, sme predostreli možné varianty kontroly. Avšak fakt, že Európska únia bude už čoskoro kontrolovať každú transakciu, predpokladal asi málokto. Autority tak teda dávajú jasne najavo, že kryptoaktíva sú pre nich niečím nepohodlným, čo ohrozuje suverenitu ich tradičného finančného trhu.
Už skôr sme písali o tom, aké dopady bude mať regulácia MiCA na život kryptomenových spoločností v Európe, ako aj o tom, že pripravované nariadenia zabili už 400 kryptospoločností v Estónsku. Boj proti praniu špinavých peňazí sa teda v Európe zmenil na absolútnu reguláciu digitálnych aktív, ktoré stratili jeden zo svojich hlavných pilierov – anonymitu.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
To, do akej miery budú tieto regulačné zákony skutočne platiť a či budeme perzekvovaní za každú transakciu v kryptomenách, ktorá nebude priznaná či zdanená, ukáže až budúcnosť. Finbold už skôr informoval, že regulačné orgány v Spojenom kráľovstve dostali moc, v prípade podozrení na nelegálnu činnosť, zabavovať aj kryptomeny priamo na burzách. Zároveň Európska únia pripravuje špeciálny orgán, ktorý bude mať na starosti boj proti praniu špinavých peňazí a teda aj priamy dohľad nad všetkými krypto transakciami.
Čítajte ďalej: Blíži sa zmena finančného systému – toto nás čaká