Ešte pred pár rokmi o kryptomenový trh zavadil len málokto. Išlo o malú, uzavretú skupinu, ktorá hnala ceny hore a do užšieho kruhu väčšinou vstupovali len znalci. Predminulý rok nastal obrat, bitcoinové šialenstvo postihlo i malých investorov a trh začal rásť neuveriteľnou rýchlosťou. Najväčší nárast hlavný ťahač kryptomien zaznamenal v roku 2017, kedy sa ustálil na 20 000 dolároch za kus. Aj napriek tomu nastala korekcia a Bitcoin spadol až k 6 000 a nastal pomerne očakávaný odliv ľudí, ktorým išlo len o rýchle zbohatnutie. Zároveň ich odradili regulácie a nečakané zákazy reklám zo strany technologických gigantov. Tento rok sa nesie skôr v duchu veľkých hráčov, tzv. veľrýb, ktorí si uzurpujú časť kryptotrhu pre seba. Čo za tým stojí?
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Pavel.
Čistá hra je už pasé
Mohlo by sa zdať, že na burzách sa nič zaujímavé nedeje a žiadny obrovský príliv ani odliv kapitálu sa nekoná, opak je pravdou. Šedý trh mimo burzy (OTC – Over the Counter) sa rozvíja a poskytuje majetným investorom možnosť neovplyvňovať priamo dianie, ale zároveň na obchode zarobiť. Zo 17 miliárd dolárov klesli objemy obchodov na necelých 7,5. A to za necelé štyri mesiace. Jedným z dôvodov je práve OTC, predovšetkým platformy ako Circle, Octagon Strategy alebo Kraken. Celý proces pramenil zo snahy znížiť volatilitu a nechať malým investorom „ihrisko na hranie”, zatiaľ čo sa veľké biznisy presúvajú mimo oficiálne burzy. Podľa prieskumu sa jedna z piatich spoločností chystá do piatich rokov nejakým spôsobom podieľať na obchode s kryptomenami.
Väčšina firiem svoj otvorený postoj k blockchainu verejne prezentuje, avšak stále existuje určitá skupina spoločností, ktoré navonok Bitcoin a ďalšie kryptomeny kritizujú, ale aj tak sa aktívne podieľajú na obchodoch. Z tých najvýznamnejších je to napríklad NASDAQ. Ten sa chce časom stať jednou z búrz zameraných práve na digitálne aktíva. Rovnakým spôsobom sa vyrojili i hedge fondy, ktoré fungujú predovšetkým ako sporiaca platforma napríklad na dôchodok alebo nové auto či sporenie na bývanie. Dohromady ich je cez 226 a ponúkajú také rozvrhnutie portfólia, že sa investori nemusia báť veľkého rizika a zároveň majú zaistený priebežný rast svojho kapitálu.
Záver
To, či považujete toto jednanie za čistú hru, necháme na vás. Isté je, že na trh prúdi obrovské množstvo kapitálu, avšak nie na oficiálne burzy (teda nehrozí veľký rast hodnoty). Miesto toho si popularitu získavajú šedé trhy, kde sa obchoduje s astronomickými čiastkami. Naskočiť na vlnu popularity kryptomien sa chystá drvivá väčšina spoločností, či už oficiálne, alebo neoficiálne. Isté je to, že môžeme očakávať ďaleko menšiu volatilitu než predchádzajúce roky, čo pravdepodobne priláka po čase opäť širšiu verejnosť. Hedge fondy nájdu svoje uplatnenie a miesto rizikového obchodovania na burze ľudia skrátka vložia svoje finančné prostriedky pod dohľad profesionálov a budú sporiť ďaleko výhodnejšie než v banke.
Zatiaľ zažíva trh postupný rast a spamätáva sa z regulácií, ktoré mu po Vianociach darovali vládne inštitúcie. Uvidíme, ako sa celá situácia bude naďalej vyvíjať. Pokiaľ sa aspoň ľahko uvoľní tlak bánk a niektorých štátov, ktoré sa zatiaľ nestavajú ku kryptomenám príliš pozitívne, je určitá šanca, že ďalšia korekcia len tak nepríde. Avšak rovnaký rast ako v predchádzajúcich rokoch je pomerne nepravdepodobný. Páčia sa vám skôr rizikovejšie výkyvy alebo pomalý rast?
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.