V tomto článku sa spoločne pozrieme na top 7 osobností, ktoré dosiahli úspech aj bez potreby formálneho štúdia. V kryptosvete platí, že viete len to, čo sa naučíte sami, resp. čo vám odovzdajú ostatní, spravidla prostredníctvom internetu. Aj keď sme už zaznamenali prvé pokusy (napr. na Berkeley či Newyorkskej univerzite teoreticky môžete navštíviť prednášku o Bitcoine), tak doposiaľ prakticky neexistuje žiadna škola, ktorá by vám v tejto oblasti dokázala poskytnúť vzdelanie. Nič si z toho ale nerobte, ako sa teraz ukazuje, tí najväčší velikáni k úspechu školské vzdelanie obvykle nepotrebujú.
Originál článku v českom jazyku nájdete tu.
Dopredu musím podotknúť, že účelom tohto článku rozhodne nie je to, aby všetci študenti po jeho prečítaní ukončili svoje štúdium. Ide skôr o to si uvedomiť, že väčšina škôl už dávno neodráža potreby moderného sveta, a preto je na každom z nás, aby sme sa vzdelávali i mimo školy, resp. i po jej dokončení. To skutočné vzdelanie na vás totiž obvykle čaká až tam vonku.
Thomas Alva Edison
Učitelia sa mu vysmievali a hovorili o ňom, že je zmätený, v dospelosti bol tým, kto vybudoval prvú elektráreň a prvú distribučnú sústavu, ako i prvú žiarovku a kopu ďalších vynálezov. To všetko vďaka prirodzenej zvedavosti a bez ústavného vzdelania.
Albert Einstein?
Tento neobyčajne veľkolepý vedec, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku, ktorý sa preslávil predovšetkým svojou všeobecnou teóriou relativity, bol geniálnym dieťaťom. V škole sa mu darilo, ale trápili ho nezhody s učiteľmi. Bol odporcom bezduchého memorovania a učitelia ho považovali za drzáňa. Jeden z nich mu dokonca oznámil, že je vo fyzike beznádejný a mal by sa teda zamerať na niečo iné. Napriek tomu, a navzdory rozšíreným fámam, vysokú školu dokončil. Z matematiky i fyziky mal za 6, čo znamenalo najvyššie hodnotenie. V našom článku tak predstavuje výnimku (do súčtu nie je započítaný).
TIP redakcie: Člen Libra association ponúka vysvetlenie prepadu trhu s kryptomenami – Mali by sme mu veriť?
Henry Ford
Meno tohoto pána sa stalo značkou, ktorú dodnes nesp milióny automobilov, jazdiacich po celom svete. Bol nielen priekopníkom automobilového priemyslu, ale má svoj diel zásluhy i na priemyselnej revolúcii, ako prvý totiž zaviedol pásovou linku. Rozhodol sa neštudovať a od 16 rokov už pracoval ako mechanik.
Bill Gates
Aktuálne druhý najbohatší človek sveta školu k svojmu úspechu nepotreboval. Harvardská univerzita mu síce udelila čestný doktorát, ale až v jeho 51 rokoch, 32 rokov potom, čo školu opustil, teda v dobe, keď už bol vďaka Microsoftu desiatky rokov miliardárom.
Steve Jobs
”Ovca v dave nevynikne,” prehlásil a odišiel zo školy, aby sa mohol naplno venovať firme, ktorú v 16 rokoch založil z garáže svojich rodičov. Isto nikomu z vás nemusím úspech jeho firmy Apple predstavovať. Formálne štúdium si nežiadal, na (niektoré) prednášky, ktoré ho zaujímali, ale chodil.
Abraham Lincoln
Asi poznáte 16. amerického prezidenta. Čo ale možno neviete je, že nikdy riadne nechodil do školy a vzdelával sa predovšetkým sám. Napriek tomu sa stal jedným z historicky najobľúbenejších amerických prezidentov.
Nikola Tesla
O Teslovi sme pre vás nedávno vydali článok. Objavy a vynálezy tohto génia sú fenomenálne, o to väčším prekvapením môže byť, že ani on nedokončil štúdium, a to na Karlovej univerzite v Prahe, ktorú po smrti otca opustil. Nenechajte sa však mýliť, jeho študijné výsledky boli výborné.
Mark Zuckerberg
Isto poznáte spoluzakladateľa Facebooku, ktorý sa vďaka nemu stal miliardárom. Paradoxom je, že jeho sociálna sieť, ktorá ho (i ostatných) mala spojiť so zvyškom študentov a študentiek Harvardu, sa pre neho rýchlo stala lístkom na slobodu zo školských lavíc a on opustil školu i spolužiakov, pre ktorých vlastne Facebook pôvodne zakladali. Nie je však pochýb o tom, že to v jeho prípade bolo správne rozhodnutie.