Na týchto bizarných kryptomenách investori zarobili milióny

Analýzy Bizarne kryptomeny, ktoré rástli
Bizarne kryptomeny, ktoré rástli. Zdroj: shutterstock.com/Have a nice day Photo a unsplash.com/Kelly Sikkema
Freedum fighters PCBitmarkets

V kryptomenovom svete vzniklo posledné roky niekoľko úspešných projektov. Objavili sa ale aj také, ktorých cenový vývoj nekorešpondoval s kvalitou a produktami, ktoré kryptomenová firma poskytovala. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z nich, ktoré vytvorili niekoľko nových milionárov.

Shiba Inu – „DOGECOIN KILLER”

Druhý najznámejší meme coin narástol na základe špekulácie počas celej prvej polovičky roka 2021. Jeho kapitalizácia počas niekoľkých mesiacov narástla z jedného milióna na 7 miliárd. Za touto kryptomenou by sme iba ťažko hľadali reálny produkt, ktorý by používala značná časť kryptomenovej komunity. Cely rast bol spôsobený komunitou okolo Shiba Inu. Tá považovala mincu za alternatívu k Dogecoinu, ktorý v tom čase promoval Elon Musk. Preto je prezývaná aj ako tzv. „DOGECOIN KILLER”. Jediný produkt, ktorý je viazaný na Shiba Inu, je DeFi zmenáreň shibaswap.com.

Cenový vývoj kryptomeny Shiba Inu

Cenový vývoj kryptomeny Shiba Inu. Zdroj: coinmarketcap.com

Počas veľkého rastu na kryptomene vzniklo veľké množstvo milionárov. Na historickom maxime dokonca kapitalizácia kryptomeny dosahovala hranicu 40 miliárd dolárov, čo je porovnateľná hodnota, ako majú akcie firiem Ferrari alebo Honda. Posledný rok ale investorom zostali už iba oči pre plač. Od maxima táto kryptomena stratila takmer 90 % svojej hodnoty.

Dogecoin – hype Elona Muska

Dogecoin pôvodne vznikol rovnako ako Shiba Inu iba ako meme coin, ktorý neponúkal žiadne služby. Neskôr dokonca stratil celý svoj vývojársky tím a kryptomena postupne vymierala. V roku 2020 ho na sociálnej sieti začal podporovať dnes už druhý najbohatší človek na svete Elon Musk. Vďaka tomu Dogecoin z hodnoty 0,0025 dolára vyrástol až na 60 centov, čím sa stal jednou z najziskovejších kryptomien roka 2021.

Cenový vývoj kryptomeny Dogecoin

Cenový vývoj kryptomeny Dogecoin. Zdroj: coinmarketcap.com

Aj v prípade Dogecoinu rast vznikol v dôsledku prehnaného hypu komunity. Po tweete Elona Muska ho komunita svojím nákupom v minulosti počas jednej hodiny vedela vystreliť aj o 100 %.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Floki – ďalší meme coin

Do tretice tu máme ďalší meme coin, ktorý vystrelil rovnako o stovky percent. Aj v tomto prípade projekt vznikol skôr za účelom zviesť sa na raste meme kryptomien, ako vytvoriť reálny produkt alebo službu, ktoré by pomáhali ľudom.

Cenový vývoj kryptomeny Floki

Cenový vývoj kryptomeny Floki. Zdroj: coinmarketcap.com

Floki počas svojho najlepšieho obdobia vzrástol o 1 000 %. Od roku 2021 jeho cena už iba klesá a je vysoko pravdepodobné, že projekt neskôr vymrie. Kto stihol nakúpiť pred veľkým rastom, tak mohol podobne ako v prípade prvých dvoch spomenutých kryptomien poriadne zbohatnúť na raste.

Prečítaj si aj: Prekvapivý víťaz, Bitcoinu verí iba 9 % čitateľov. Takto ste hlasovali za top 5 kryptomien na rok 2023

Decentraland – projekt bez budúcnosti?

Decentraland je prvá metaverzová kryptomena, ktorá bola zalistovaná na burzy ešte v roku 2017. Svet virtuálnej reality zatiaľ pôsobí veľmi kontroverzne. Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook, minula podľa Mixed iba v roku 2021 na tvorbu virtuálnej reality viac ako 10 miliárd dolárov. A to majú veľmi ďaleko k finálnemu produktu, keďže používatelia ako postavičky ešte nemajú ani nohy dotvorené.

Cenový vývoj kryptomeny Decentraland

Cenový vývoj kryptomeny Decentraland. Zdroj: coinmarketcap.com

Na vlne metaverzového hypu sa zviezla pred 2 rokmi aj kryptomena MANA. Tá po oznámení spoločnosti Facebook o tvorbe vlastnej metaverzovej platformy vyrástla o približne 100 %. Celkovo počas roka 2021 táto kryptomena vyrástla o približne 1 000 %. Za posledný rok stratila však väčšinu svojej hodnoty.

Luna – z top kryptomeny na nulu

Na záver tu máme pravdepodobne jeden z najviac kontroverzných projektov, ktorý z investorov urobil milionárov. Sľubovali 20 %-ročný zisk na stablecoine UST a neskôr skončil pádom na absolútnu nulu. Kryptomena počas rokov 2021 a 2022 vyrástla z 1 dolára až na 100. Po sérii koordinovaných predajov stablecoinu UST zo strany bohatých investorov UST stratilo svoju stabilitu a obe kryptomeny, UST aj LUNA, klesli na 0 dolárov.

O kauze okolo kryptomeny Terra sme písali ešte 10. mája: Najznámejší DeFi protocol Anchor terčom riadeného útoku – LUNA klesá

txbOkazio mobil
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.