Nebezpečná správa pre Bitcoin: ťažiari nedokážu ťažbou pokryť náklady, čaká trh ďalší prepad?

Novinky Ťažba Bitcoinu je stále menej zisková
Ťažba Bitcoinu je stále menej zisková. Zdroj: Shutterstock.com/SPF
Okazio PCFreedum fighter mobil

Trhová hodnota Bitcoinu za posledné týždne nedokázala pokryť náklady ťažiarov, ktorí sa dostali do neľahkej situácie. Po nedávnom krachu burzy FTX sa cena digitálneho aktíva prepadla a následne sa obchodovala do strany. Na druhej strane, podobné pesimistické obdobia v minulosti baníci zažívali práve pri formácii dna korekcie.

Ak ťažiari platia približne 0,12 dolára za kilowatthodinu (kWh), ziskové sú len tri druhy ťažobných súprav s integrovanými obvodmi, ktoré ťažia len špecifický algoritmus (ASIC). Ak by 1 kWh stál 0,07 dolára, zisky sa začnú zvyšovať, pričom ziskových bude až 16 druhov zariadení ASIC.

Kombinácia nízkej ceny BTC a extrémne vysokých nákladov spôsobuje stále rastúcu obťažnosť ťažby. Podľa údajov macromicro.me náklady na ťažbu sa pohybujú na približne 19 356 dolárov na 1 BTC, zatiaľ čo v čase písania článku sa Bitcoin obchoduje za cenu 17 100 dolárov.

Bitcoin je lacný, ale ťažiari prichádzajú o zisk

Táto situácia núti baníkov hľadať lacnú elektrinu a pracovať čo najefektívnejšie, čo ale v súčasnej ekonomickej situácii nie je veľmi možné. Inflácia stále dosahuje rekordné čísla a vysoké ceny energií sú dôvodom, prečo mnohí s ťažbou končia. Svetová priemerná cena elektriny je podľa štatistík v roku 2022 približne 0,143 dolára za kWh. Medzi krajiny, ktoré využívajú lacnú elektrinu, patrí napríklad Rusko, Katar, Venezuela, Kuba, Uzbekistan, Kazachstan a Irán.

Ziskové ťažobné zariadenia ASIC pre Bitcoin

Ziskové ťažobné zariadenia ASIC pre Bitcoin. Zdroj: whattomine.com

Na jednej strane baníkov trápi cena elektriny, ale na druhej musia myslieť aj na to, že ich ťažobné zariadenia budú pracovať čo najefektívnejšie. Stroje, ktoré stále profitujú pri súčasných vysokých nákladoch, sú zobrazené v tabuľke vyššie.

Ak by sa náklady na 1 kWh znížili na 0,07 dolárov, ziskových by bolo hneď ďalších 13 druhov zariadení ASIC. Dokonca pri cene 0,05 dolára za 1 kW by mohli niektoré ASIC zariadenia zarábať aj cez 40 dolárov denne v závislosti od výkonu. Stále ale platí, že najvýkonnejšie zariadenia na ťažbu BTC sú v súčasnosti značky Bitmain Antminer a Microbt Whatsminer.

Aj keď ťažiari zažívajú neľahkú situáciu, práve podobné obdobia v minulosti predstavovali finálnu kapituláciu trhu až do bodu, kým sa trh nezačal obracať. Ak by sa história opakovala, baníci by sa čoskoro mohli dostať z toho najhoršieho von.

Mohlo by ťa zaujímať: POZOR: Bitcoinoví baníci vstupujú do kapitulácie, čo to znamená pre trh?

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.