Nedávno boli zverejnené údaje z Grayscale, ktoré skúmajú toky finančných prostriedkov do rôznych kryptomenových fondov. Tie signalizujú, že inštitucionálny a maloobchodný záujem o kryptomenové trhy je stále vysoký, a to aj napriek regulačným ťažkostiam a masívnej volatilite.
Zvýšená volatilita na trhu s kryptomenami
Hodnota Bitcoinu za posledné 4 mesiace je pomerne dosť nestabilná. A trh nielen s Bitcoinom ale aj s väčšinou altcoinov je veľmi volatilný. V druhej polovici roka 2018 sme mohli na Bitcoine len zriedka vidieť pohyb za posledných 24 hodín o viac ako 5 %. Trh s kryptomenami sa celé toto obdobie skôr podobal trhu s akciami spoločnosti, kde je priemerná volatilita práve okolo 0 – 5 % za posledných 24 hodín. Kvôli zníženej volatilite sa naskytla príležitosť aj pre inštitucionálnych investorov nakupovať a predávať kryptomeny bez väčšieho rizika. Začiatkom apríla tohto roka ale prišiel veľký pohyb Bitcoinu a v priebehu pár minút vzrástla cena o 10 %. Od tohto momentu môžeme pravidelne, niekoľkokrát do týždňa vidieť pohyby v priebehu niekoľkých minút až hodín o viac ako 5 %.
Inštitúcie sa stále zaujímajú o kryptomeny
Jednou z kľúčových správ o investíciách do digitálnych aktív spoločnosti z druhého štvrťroka 2019 je, že inštitucionálny dopyt po Bitcoinoch a ďalších kryptomenách je stále neuveriteľne vysoký. To je pozitívne. Domnieva sa pritom, že niektorí analytici sa obávali o regulácie a volatilitu, a že práve regulačné zákony a vysoká volatilita nelákajú veľkých investorov a špekulantov investovať do Bitcoinu a iných kryptomien.
„V tomto štvrťroku predstavovali inštitucionálni investori najvyšší percentuálny podiel celkového dopytu po kryptomenách. Celkový podiel inštitucionálnych investorov bol 84%” – vysvetľuje Grayscale.
Aj keď trend inštitucionálnych investorov bol v uplynulom roku na vzostupne, je dôležité poznamenať, že nedávny parabolický nárast Bitcoinu na 13 800 USD a následný pokles smerom k jeho súčasnej cene okolo 10 000 USD mohli mnohým pripomenúť, že obchodovať v takto volatilnom prostredí nie je jednoduché. V niektorých ohľadoch by sa však táto volatilita mohla považovať za pozitívnu vec pre inštitúcie, pretože diverzifikuje denný výkon ich portfólia do kryptomenového trhu, ktorý nie je korelovaný s tradičnými trhmi. Okrem toho je pomer rizika a návratnosti vo väčšine kryptomien výrazne vyšší ako pomer, ktorý sa nachádza na tradičných trhoch. To znamená, že potenciál zisku je obrovský.
Aký dopad na trh budú mať regulácie?
V poslednom čase sa o kryptomenovom priemysle hovorí skôr pozitívne ako negatívne. Nech už ide o význam Bitcoinu v ekonomických krízach, aká bola napríklad v roku 2008 a 2009 alebo o možnosti rýchlej a lacnej platbe po celom svete. No na druhej strane sa nájdu aj negatívne ohlasy. Naposledy od amerického prezidenta Donalda Trumpa a ministra financií USA Stevena Mnuchina, ktorí kritizovali vznikajúce trhy a otázku bezpečnosti kryptomien.
Analytici poznamenávajú, že tieto komentáre zjavne vylučovali akýkoľvek typ zákazu Bitcoinu. A to signalizuje, že na obzore sa objavuje regulačný zákrok. Dokonca je možné, že stable coin Libra, ktorý by mal slúžiť ako platidlo za služby na Facebooku sa nemusí nikdy dostať do obehu medzi používateľov tejto veľkej sociálne siete.
Čo čítať ďalej?
Dôvody, prečo pôjde Bitcoin ešte nižšie – Fibonacci Retracement – Skúška 5. týždeň
Zdroj:
newsbtc.com
grayscale.co
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.