51% útoky pribúdajú, v ohrození je aj BTC – Čo je double spending a ako funguje?

BITmarkets BITmarkets

Predstavte si fantastický svet, v ktorom by ste mohli minúť tie isté peniaze viac ako jedenkrát. V skutočnom svete je to viacmenej nemožné. Vo svete blockchainu a kryptomien to možné je, dokonca to nemusí byť ani veľmi finančne náročné.

Double spending BTC

Čo keby sme sa pokúsili minúť BTC a potom tie isté BTC minúť znovu? Existujú dva možné scenáre:

1. Ak obe transakcie prechádzajú do poolu, ale nie sú zaradené do frontu súčasne, mineri potvrdia iba platné výdavky a umiestnia ich do nasledujúceho bloku. Druhá transakcia nezíska veľa potvrdení a bude považovaná za neplatnú.

2. Ak obe transakcie idú súčasne do poolu, transakcia s najvyšším počtom potvrdení vyhrá a druhá bude z poolu vyhodená.

V tejto chvíli je dôležité si uvedomiť, že hoci je blok overený kryptograficky, samotná transakcia nemusí byť z pohľadu komunity úplne dôveryhodná. Po potvrdení iba jedného bloku môže byť kryptograficky možné obrátiť transakciu pomocou niektorých skrytých “praktík” a umožní sa tak double spending. Existuje viacero útokov a spôsobov ako vykonať double spending. V tomto článku vám vysvetlíme ten najbežnejší – 51% útok.

51% útoky (Double spend attack)

51% útok je známy tiež ako double spend attack. To znamená, že miner alebo skupina minerov sa snaží minúť ich krypto prostriedky 2-krát. Dosiahnuť to je možné tak, že daná skupina má k dispozícií viac ako 50% výpočtovej sily pre daný blockchain.

Keď miner tvorí platný blok transakcií, jednotlivec zvyčajne vysiela blok ostatným minerom v sieti, aby ostatní mineri mohli overiť jeho platnosť. Avšak miner, ktorý má viac ako 50% hashového objemu siete, môže začať súkromne ťažiť. Takýto miner súkromne vyťažené bloky nevysiela do zvyšku siete. Výsledkom je scenár, v ktorom verejná verzia reťazca pracuje na vlastnej regulárnej vetve siete, ale podvodný miner pracuje na svojej vlastnej verzii siete a neposiela ju do zvyšku siete.

Mohlo by vás zaujímať: Ktorá kryptomena je medzi investormi najobľúbenejšia? Výsledok vás (ne)prekvapí!

Teraz môže začať samotný double spending. Robí sa to tak, že najskôr sa vlastné prostriedky prevedú na regulárny reťazec, ale potom nezahŕňajú tieto transakcie do bloku, ktorý nebol vysielaný a je utajený vo vedľajšom reťazci. Na tejto súkromnej verzii reťazca blockchainu, má podvodný miner stále svoje prostriedky. A keďže ovláda väčšinu hashovacieho výkonu (viac ako 50%), bude môcť vysielať svoju súkromnú verziu reťazca a vytvárať bloky rýchlejšie ako zvyšok siete, čo znamená, že bude schopný vytvoriť dlhší reťazec, ktorý predbehne ten regulárny. Vďaka pravidlu o dĺžke sa všeobecne považuje najdlhší reťazec blokov ako jediný platný reťazec, na ktorý sa môžeme pripojiť. Výsledkom bude, že zvyšok minerov sieti bude musieť prejsť na dlhší reťazec.

V praxi je 51% útok mimoriadne náročný, pretože hacker by potreboval obrovskú hashovú silu. Dosiahnutie takejto úlohy by si vyžiadalo značné finančné prostriedky, ktoré zvyčajne postačujú na odradenie jednotlivcov od takýchto pokusov. Čím má sieť viac minerov, tým je náročnejší aj samotný mining.

Zhrnutie

Vykonať 51% útok je možné vykonať aj na samotný Bitcoin. Jedná sa však viacmenej len o teoretickú rovinu, keďže náklady na takýto útok by boli kvôli obrovskému hashratu veľmi vysoké. Táto šanca tu však stále je.

Nedávno prebehol 51% útok na fork BTC

Vydarený nájazd hackerov – Ďalší úspešný 51% útok na jeden z forkov BTC

Čo čítať ďalej?

TOP 5 málo známych kryptomien s veľkým potenciálom

Zdroj:
sanfranciscotribe.com

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.