Stále sa rozvíjajúci svet kryptomien so sebou bohužiaľ prináša taktiež niektoré nepoctivosti nielen dnešnej doby. Reč je o podvodoch a v dnešnom článku vám prinášame druhý diel nášho seriálu, v ktorom sa pozrieme na tie najväčšie, ktoré sa v kryptosvete odohrali. Na záver sa taktiež pozrieme, ako sa týmto podvodom vyhnúť.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.
- časť si môžete prečítať TU.
Bitconnect
Bitconnect. Ďalší z rady podvodných ICO projektov. Užívateľom boli sľubované astronomické zisky po tom, čo si za Bitcoiny nakúpili na platforme Bitconnectu mince BCC – teda Bitconnect Coin. Platforma dokonca umožňovala medzi užívateľmi pôžičky BCC. Po dlhotrvajúcom podozrení, že ide o ponziho schému, a po doručení príkazu k zastavení činnosti od dvoch amerických regulátorov, spoločnosť projekt ukončila a to v januári tohto roku. Bitconnect však naďalej prevádzkuje svoje stránky a kryptopeňaženku.
Sympatia zo strany iných kryptobúrz sa po ukončení činnosti Bitconnectu rovnala bodu mrazu. A nie je sa čomu diviť. Rada užívateľov sa potom vydala bojovať s Bitconnectom právnou cestou s cieľom získať späť svoje peniaze.
Plexcoin
Ponzi schémy sú pre ICO podvody pomerne obľúbené. Ďalšou kryptomenou, ktorá sa touto skutočnosťou môže “pýšiť” je napríklad Plexcoin. Ten sľuboval investorom zisk v astronomickej výške až 1300%. V skutočnosti však spoločnosť obrala investorov o viac ako 15 miliónov dolárov, než dostala príkaz k zastaveniu činnosti od Komisie pre cenné papiere a burzy Spojených štátov amerických. Komisia však všetky vybrané peniaze zmrazila a zakladateľov Plexcoinu poslala za mreže.
Za zmienku však stojí, že ide o prvý prípad ICO podvodu, kedy bola do vyšetrovania prípadu zapojená špeciálna jednotka komisie SEC, zameraná na kyber kriminalitu.
Centratech
Minca, ktorej urobili reklamu hviezdy ako je boxer Flloyd Mayweather alebo známy DJ Khaled. Centratech mal klientom poskytnúť jednoduchú zmenu kryptomien za fiat a to pomocou bežných debetných kariet Visa alebo MasterCard. V skutočnosti však boli zakladatelia Centratechu zatknutí a obvinení z podvodu. Behom ICO vybrali až 32 miliónov dolárov.
Zakladatelia Sharma a Farkas sa snažili svoj podvod čo najviac zakryť. Na sociálnych sieťach a na svojom webe vytvorili falošné osoby s vymyslenými, ale oslňujúcimi životopismi a taktiež zaplatili niektorým celebritám, aby Centratech propagovali. Americké regulačné úrady chcú obvinených donútiť odcudzené prostriedky vrátiť a to aj s úrokom. Taktiež im bude zakázané zúčastniť sa akejkoľvek ponuky cenných papierov či inak figurovať na burze.
NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:
Video nabité informáciami z dielne Kryptomagazínu je tu pre vás. Pokiaľ sa vám páči, nezabudnite na odber nášho YouTube kanálu.
Ako sa podvodom vyhnúť do budúcna?
Ako možno vidieť, niektorí podvodníci sa neštítia zájsť veľmi ďaleko, aby svojich budúcich investorov čo najviac obalamutili. Základným pravidlom by mohlo byť porekadlo “dôveruj, ale preveruj”. A preverovať sa vyplatí hneď niekoľkokrát. Niektoré podvody totiž nie je tak ľahké rozoznať.
Podľa názorov niektorých investorov by s podvodnými projekty mala viac zatočiť samotná kryptokomunita a dať podvodníkom najavo, že to budú mať ťažké. Pokiaľ tak neurobia zavčasu, je možné že ich predbehne niektorý z vládou riadených regulačných úradov, čo by mohlo značne komplikovať budúci vývoj kryptomien.
Záver
Kryptomeny sú technológiou budúcnosti. Stavajú na transparentnosti, decentralizácií a anonymite. Ak budeme príliš zhovievaví k tým, ktorí chcú tieto technológie využívať iba k svojmu obohateniu na úkor cudzích ľudí, je možné, že vďaka zásahom úradov dôjde k ohrozeniu niektorých zo základných pilierov tejto technológie.
Viac informácií k tomu, ako spoznať podvodné ICO, nájdete v našom článku.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.