Toto je 5 najväčších krypto podvodov histórie

Novinky 5 najväčších krypto podvodov histórie
5 najväčších krypto podvodov histórie. Zdroj: shutterstock.com/Mark Youso
Okazio PCBitmarkets

Kryptomeny a predovšetkým Bitcoin naštartovali globálnu revolúciu vo svete bankovníctva. Technológie, na ktorých sú postavené, môžu zmeniť celý svet. Avšak ako to už bohužiaľ býva, niektorí jedinci využívajú tieto technológie iba na vlastné obohatenie. Poďme sa teda na tie najväčšie podvody pozrieť.

Kryptomeny a Blockchain bývajú spájané so slovami ako je revolúcia, potenciál či investícia. Bohužiaľ sa dajú spájať i s podvodmi a zlomyseľnými činnosťami. Ako je to skoro so všetkým na svete, existujú veľmi inteligentní ľudia, ktorí skúmajú využitie novej technológie pre dobro ľudstva. Na druhej strane väčšinou stojí niekto nemenej inteligentný, avšak viac zlomyseľný, kto hľadá spôsob, ako tieto technológie využiť na svoje vlastné nekalé úmysly. Na úvod je potrebné povedať, že ide o skutočnosť, ktorú je možné aplikovať aj na väčšinu iných technológií a okrem iného taktiež na bežný fiat. V tomto seriáli sa postupne pozrieme na tri najväčšie podvody, ktoré sa v spojitosti s kryptomenami udiali.

Zlatá horúčka menom ICO

Bitcoin otvoril dvere množstvu ďalších projektov využívajúcich a rozvíjajúcich Blockchain. Začali sa objavovať ďalšie projekty využívajúce decentralizovanú distribučnú knihu, teda DLT. Vzniklo množstvo ďalších digitálnych mien, tokenov a altcoinov. Napríklad EthereumRippleLitecoin a ďalšie. Myšlienka dala vzniknúť taktiež ICO, alebo Initial Coin Offering. ICO slúži ako predpredaj tokenov predtým, než sú umiestnené na burzu. Investori tak nakúpia tokeny dopredu za výhodnejšiu cenu a dúfajú, že po umiestnení na burzu bude ich hodnota rásť.

A na tom nie je nič zlé. Akciové spoločnosti túto metódu používajú už roky. Na druhej strane, množstvo ľudí, ktorí sa stali obeťami ICO podvodov, by najskôr veľmi rado nesúhlasilo. Tento model bol totiž niekoľkokrát zneužitý. Takým typickým ICO podvodom je, keď spoločnosť, akokoľvek seriózne sa prezentujúca, vyberie od niekoľkých investorov sumy často vo výške stoviek tisíc dolárov a následne zmizne, nechávajúc investorov bez peňazí a bez tokenov.

Pre viac informácií o investovaní odporúčame navštíviť náš web TRADING11

Pincoin a iFan

A nemusíme chodiť ani veľmi ďaleko. ICO podvody nie sú bohužiaľ len záležitosťou dávno zabudnutou. Posledný najväčší podvod sa udial dokonca pred pár mesiacmi v apríli.

Spoločnosť Modern Tech, sídliaca v Ho Či Minovom Meste vo Vietname, uvádzala na trh ICO dve kryptomeny. Pincoin a iFan. Pincoin sľuboval až 40% návrat investícií, vďaka projektu online platformy na reklamu a investičný a aukčný portál. Obe platformy mali využívať technológiu Blockchainu. Investori však skončili takzvane s holým zadkom a teraz sa snažia získať svoje peniaze späť.

Spoločnosť podviedla desiatky tisíc investorov, od ktorých získala dohromady až 660 miliónov dolárov. Podľa štatistík ide o najrozsiahlejší podvod v histórii ICO. Potom, čo investori usporiadali na protest demonštráciu pred sídlom spoločnosti, nariadilo vedenie mesta prešetrenie.

Mohlo by vás zaujímať: Ako nakúpiť/predať kryptomeny s nulovým poplatkom

OneCoin

Ďalším príkladom môže byť OneCoin. Ten je dôkazom, že i nie príliš dôveryhodne vyzerajúci projekt si nájde svojich priaznivcov. Teda, v tomto prípade skôr obete. OneCoin totiž nebol ani legitímnou decentralizovanou kryptomenou. Naopak, vyšetrovanie indických úradov odhalilo, že ide o jasný ponzi systém. Talianske úrady neskôr udelili spoločnosti pokutu vo výške 2,5 milióna eur.

Na riziká spojené s investíciou do OneCoinu upozornil už skôr denník Cointelegraph. Ten upozorňoval predovšetkým na nelegitímnosť samotnej kryptomeny. K varovaniu sa pridalo taktiež niekoľko krajín, ako je napríklad Thajsko, Chorvátsko, Fínsko a ďalšie. Takisto Vietnam napríklad vyvrátil tvrdenie že má spoločnosť v krajine sídlo.

Cointelegraph upozornil taktiež na to, že je proti spoločnosti vedené množstvo medzinárodných vyšetrovaní a súdnych sporov, v rámci ktorých došlo v januári tohoto roku k razii v ich kanceláriách v Bulharsku a následnému zabaveniu serverov. Vyšetrovanie potom odhalilo, že ide o podvod globálnych rozmerov. V roku 2016 bolo čínskymi úradmi zabavených viac ako 30 miliónov dolárov.

Investori sa boja

Množstvo týchto podvodov má za dôsledok to, že niektorí investori, ktorí sa o tieto podvodné praktiky spálili, sa už investovania do krypta bojí. A nemôžeme im to mať za zlé. Koniec koncov kto z nás by s pokojnou dušou vstupoval druhýkrát do rovnakej mláky.

Podvodníci sú bohužiaľ všade, avšak existujú veľmi jednoduché spôsoby, ako sa pri investovaní ochrániť. Postačí obozretnosť a opatrnosť. Pred akýmkoľvek investovaním by si človek mal poriadne preštudovať, do čoho chystá svoje peniaze vložiť. A samozrejme investujte iba to, čo si môžete dovoliť stratiť.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.