5 kryptomien, ktorým sa v roku 2022 najmenej darilo. Oplatí sa ešte do nich investovať?

Analýzy
Kryptomeny v poklese. Zdroj: shutterstock.com/Joyseulay/Vintage Tone
BitmarketsKvakomat mobil

Trh s kryptomenami zažil v roku 2022 sériu negatívnych fundamentálnych udalostí, ktoré spôsobili jedny z najväčších historických poklesov týchto aktív. Popri Bitcoine na cene stratili mnohé známe kryptomeny, no niektoré rozsahom cenového prepadu prekonali zvyšok trhu. Nižšie sa pozrieme na 5 kryptomien, ktoré podľa stránky Coinmarketcap stratili v roku 2022 najviac zo svojej ceny.

1. Terra (LUNA)

Na prvom mieste skončila kryptomena Terra s tokenom LUNA. Dnes sa nazýva Luna Classic a zo svojej pôvodnej ceny minca stratila -99,99 %. Dôvodom bol útok na ekosystém Terra, ktorý zhodil cenu stablecoinu UST a následne algoritmus začal mintovať token LUNA v masívnych počtoch, čo spolu s veľkými výpredajmi na burzách spôsobilo inflačný tlak a totálne zrútenie ceny. Hoci po cenovom prepade vznikla tzv. nová LUNA ako oddelený blockchain, oba projekty sú s najväčšou pravdepodobnosťou odsúdené na zánik.

2. FTT

FTT je natívny token burzy FTX, ktorá tento rok vyhlásila bankrot. Kryptomena stratila vyše 98 % zo svojej ceny po tom, čo sa objavili prvé obavy v súvislosti s likviditou a zabezpečením burzy FTX. Po šokujúcich odhaleniach, odstúpení a zatknutí riaditeľa burzy Sama Bankmana-Frieda token de facto stratil na využiteľnosti a hoci sa ešte obchoduje, kryptomena je podobne ako LUNA odsúdená na zánik.

Graf: FTT/BUSD. 1D

Graf: FTT/BUSD. 1D. Zdroj: Tradingview

3. Solana (SOL)

Solana je decentralizovaná platforma pre kryptomeny a blockchain, ktorej cieľom je poskytovať rýchle, škálovateľné a bezpečné transakcie pre decentralizované aplikácie (dApps). Používa konsenzuálny algoritmus Proof of stake (PoS) a vlastný nový protokol Proof of History (PoH), ktorý jej umožňuje spracovať až 65 000 transakcií za sekundu, čo z nej robí jednu z najrýchlejších blockchainových platforiem, ktoré v súčasnosti existujú. Ani tento základný technický popis však nezachránil túto kryptomenu pred vyše 93-percentným poklesom. Dôvodom sú nielen pravidelné výpadky siete, ale aj napojenie na dcérsku spoločnosť burzy FTX Alameda Research, ktorá bola veľkým investorom práve do Solany.

V súčasnosti sa Solana podľa portálu Coinmarketcap nachádza podľa celkovej kapitalizácie na 17. mieste v rebríčku kryptomien. Projekt stratil svoje prvenstvo v TOP 10, obchodné objemy sú len za 24 hodín v 64-percentnom poklese. Podľa niektorých analytikov projektu hrozí rovnaký osud ako tokenom LUNA a FTT.

4. Axie Infinity (AXS)

Herná metaverzová kryptomena Axie Infinity zažila v rokoch 2020 a 2021 veľký ošiaľ, na ktorom sa viezli aj iné metaverzové a herné projekty. Natívny token blockchainu AXS dosiahol podľa údajov z Tradingview 6. novembra 2021 hodnotu 165,37 dolára. V súčasnosti sa AXS obchoduje za 6,06 dolára, čo je pokles o viac ako 96,34 percenta.

Axie Infinity je decentralizovaná kryptomena a blockchainová hra, ktorá hráčom umožňuje zbierať, chovať a bojovať s fantasy bytosťami nazývanými Axies. Sieť zároveň umožňuje hráčom zarábať NFT, ktoré sú aplikovateľné v rámci herného ekosystému. Po vzore Axie Infinity sa inšpirovali aj ďalšie metaverzové projekty, ktoré predstavujú pre túto sieť výraznú konkurenciu.

Axie Infinity má zrejme už najlepšie časy za sebou. Zdroj: shutterstock.com/JOCA_PH

Axie Infinity má zrejme už najlepšie časy za sebou. Zdroj: shutterstock.com/JOCA_PH

5. The Sandbox (SAND)

Posledným, opäť metaverzovým a herným, projektom, ktorý klesol viac ako zvyšok trhu, je kryptomena The Sandbox. V našom článku zo série Kryptomeny v kocke 4 dôvody, prečo si investori všímajú kryptomenu Sandbox sme bližšie predstavili tento projekt a jeho potenciál v budúcnosti. Napriek záujmu o kryptomenu zo strany známych značiek a korporácií token SAND stratil od svojho maxima (8,44) z 25. novembra 2021 až 95,39 % svojej hodnoty. V čase písania článku sa obchoduje na cene 0,3889.

Investovať, alebo neinvestovať

Prvé dva projekty sú de facto mŕtve a stratili záujem aj dôveru väčšiny. Hoci sa nájdu špekulanti, ktorí sa s cenou hrajú, tieto kryptomeny predstavujú v tomto výbere najnebezpečnejšiu investíciu hraničiacu s hazardovaním. Kryptomena Solana, ktorá sa umiestnila na 3. mieste, nie je mŕtvym projektom a nájdu sa analytici, ktorí tvrdia, že projekt sa v budúcnosti môže spamätať a prekvapiť. Solana nemusí zaniknúť, no časté výpadky siete a poškodená povesť môžu odradiť veľkých investorov pre vyššiu mieru riziká, ktoré je aj tak v sektore kryptomien dosť vysoké.

Axie Infinity je viazané na hru, čo znamená, že pokiaľ klesne záujem zo strany hráčov, token AXS a jeho využitie stratia akýkoľvek zmysel pre investorov. Pri stále rastúcej metaverzovej konkurencii, ktorá funguje podobne ako Axie Infinity na monetarizácii herného zážitku (Play to earn), projekt nemusí už nikdy prekonať ani dosiahnuť svoje maximum a upadne postupne do zabudnutia.

Iný scenár je v prípade kryptomeny The Sandbox. Aj keď stratila väčšinu zo svojej ceny, jej ekosystém a metaverzum stále priťahuje pozornosť a poskytuje firmám a ľuďom po celom svete možnosť speňažiť virtuálny priestor, napríklad za účelom reklamy. Zo všetkých kryptomien v tomto zozname práve token SAND má potenciál rastu aj v budúcnosti. V rámci diverzifikácie portfólia z tohto sektoru môže priniesť v ďalšom býčom trhu investorom zisky.

Čítaj tiež: Najväčšia metaverzová kryptomena zaznamenala silný rast. Aký je dôvod?

txbtxb