Marshallowe ostrovy, Venezuela, teraz aj Kuba, chudobných krajín, ktoré sa obracajú ku kryptomenám, postupne pribúda. Pravdepodobne ide o trend, ktorý v budúcnosti ešte zosilnie. Kryptomeny totiž majú niekoľko dôležitých výhod, ktoré z nich robia ideálny nosič hodnoty pre krajiny tretieho sveta.
Myslím si, že pre väčšinu chudobnejších krajín by bolo výhodné uznať Bitcoin ako zákonné platidlo a začať ho používať.
A tu sú dôvody:
- Inflácia: Prakticky každá krajina má svoju vlastnú fiat menu. Chudobné krajiny však často majú problém regulovať infláciu vlastných mien, a tak sú nútene používať aj dolár, ktorý si lepšie drží hodnotu. Domáca mena je v krajine, ktorú postihla hyperinflácia, prakticky bezcenná. Kryptomeny sú skvelá alternatíva a majú aj ďalšie výhody.
- Neustále rastúca hodnota: Kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum alebo Litecoin síce postihuje inflácia spôsobená miningom, ale to môžeme zanedbať, keďže hodnota kryptomien z dlhodobého hľadiska rastie. Je to spôsobené neustálym prílivom peňazí zvonku a samotným rastom kryptomenovej ekonomiky. To je oveľa lepšie, než domáca mena, ktorá neustále stráca svoju hodnotu.
- Lepšia dostupnosť: Zohnať dolár v krajine, ktorá má problém s infláciou, môže byť náročné. Väčšina obyvateľstva nemá účet v banke a papierové peniaze sa tam musia fyzicky dopraviť. Oproti tomu, kryptomenu si môžete kúpiť prakticky kedykoľvek. Väčšina ľudí na svete už má mobilný telefón a je pripojená k internetu, takže nákup / predaj a posielanie kryptomien by nemal byť problém. Prvé Bitcoiny by ste si mohli kúpiť v miestnej krypto-zmenárni, ďalšie by vám prišli ako výplata z práce…
- Prechod by nemal byť náročný: Aspoň čiastočný prechod celých štátov z fiatu na krypto, by nemal byť príliš náročný. V rozvinutejších oblastiach krajiny (hlavne v mestách) má prístup k internetu prakticky každý. Zo začiatku by sa mohli vo väčšej miere používať papierové peňaženky, o pár rokov už bude mať lacný smartfón takmer každý.
- Dlhodobý efekt bude pozitívny: Ak krajiny tretieho sveta začnú aspoň sčasti používať zabehnuté kryptomeny ako Bitcoin, dlhodobý efekt tohto rozhodnutia bude pravdepodobne veľmi pozitívny. Hodnota Bitcoinu totiž neustále rastie a správy o prijatí tejto meny ako zákonného platidla v celých štátoch jeho cenu ešte zvýšia. Krajina, ktorá prejde na Bitcoin tak začne pomaly bohatnúť.
Zmena status quo je náročná
Predstavte si, že máte možnosť používať dve meny, ktorými sa dá platiť prakticky všade. Jedna neustále stráca hodnotu, druhá je trochu volatilnejšia, no jej hodnota rastie. Ktorú by ste si vybrali?
Myslím si, že ak by napríklad Venezuela alebo Kuba začala vo veľkom používať Bitcoin, bolo by to pre danú krajinu veľmi pozitívne. Zbohatla by na tom, rovnako ako aj jej obyvatelia.
Bohužiaľ, pravdepodobne sa to tak skoro nestane. Fiat bol totiž oddávna používaný ako nástroj na kradnutie peňazí z vreciek obyvateľov. Čím chudobnejšia krajina, tým viac je tento efekt patrný. Prechod na Bitcoin teda pre vládnúcu vrstvu v štáte tretieho sveta nedáva zmysel. Súčasný systém im absolútne vyhovuje.
A viete čo? Platí to aj pre Európu, Slovensko, Česko… Používanie kryptomien by nám prospelo, no určite to nepríde ako impulz od vlády. Musíme začať od seba. Impulz k používaniu kryptomien musí ísť od samotných obyvateľov, teda od nás.
Čo čítať ďalej?
Pozrite si niečo z našej novej stránky qTube!
https://qtube.eu/qvecko/qvecko-viete-ktory-den-v-tyzdni-je-objektivne-najhorsi-hlasovanie/