bitcoin burza prerobit

Ahojte, traderi! Dnes som si pre vás pripravil základné chyby, ktoré robí takmer každý človek, ktorý sa rozhodne obchodovať na burze. Na začiatok tohto článku musím podotknúť, že chýb ktorých sa ľudia dopúšťajú je niekoľko desiatok. Dnes sa pokúsim zamerať na chyby, o ktorých sa možno až tak nehovorí, ale majú obrovský dopad na vašu ziskovosť!

Nedefinujem a neakceptujem riziko

Primárna chyba, takmer všetkých a priznám sa že aj moja, v časoch keď som začínal. Definovanie stoplossu nie je akceptácia rizika! Po prvé si treba uvedomiť, že trading je iný ako veci, na ktoré sme zvyknutí. Keď napríklad prídem do stávkovej kancelárie a stavím 100 € na zápas s kurzom 2.0, tak mám len 2 možnosti. Buď daný zápas vyjde a mne sa späť vráti 200 €, alebo zápas nevyjde a prišiel som o 100 €. Mám teda jasne definovaný zisk a strata a iné možnosti neprichádzajú do úvahy. Podobne je to aj pri rulete, kde môžem staviť na červenú alebo čiernu. Nechcem porovnávať trading a hazardné hry, ale k tomu sa ešte dostanem ďalej v článku.

Ako je to však v tradingu? Mám neobmedzený počet možností a scenárov, ktoré môžu nastať! Predstavme si, že nakúpim Bitcoin za 100 €. Koľko bude môj profit a koľko bude moja strata? Ja si musím určiť, na akej hodnote budem Bitcoin predávať v zisku a v strate. Povedzme, že budem chcieť získať 50 € a som ochotný riskovať 25 €. Nikto za mňa túto kalkuláciu neurobí. Riziko si musím stanoviť a definovať sám. A čo je ešte možno viac kľúčovejšie, musím ho aj dodržať! Ak si raz nastavím, že v prípade straty 25 € odchádzam z trhu, tak z neho naozaj odídem.

Chcete sa naučiť ako riadiť riziko pri obchodovaní? Odporúčame pozrieť sa na náš kurz Money managementu (link tu). Dve videá z kurzu sú dostupné zadarmo.

Nasledujem dav

Chyba, ktorá ma stála niekoľko tisíc eur, dokým som sa úplne nerozhodol odstrihnúť od davu. Na definovanie celého problému použijem jednu skvelú citáciu Marka Douglasa :

Stádová mentalita : ,, Každý sa obzerá okolo seba v predstave, že ten druhý vie, čo robí lebo prečo by to inak robil? Priemerný obchodník sa stále riadi podľa iných, pretože nie je schopný robiť vlastné rozhodnutia.”

Mojou úlohou nie je nasledovať dav, ale sledovať, ako sa dav bude správať!

Krásny príklad je FOMO posledných dní, keď si všetci mysleli, že to bude rásť do nekonečna a množstvo obchodníkov naskočilo do trhu na hodnote 8000 dolárov za Bitcoin, pretože sledovali dav. O raste Bitcoinu písali všade na internete a dokonca aj v televízii, všakže?!

Podlieham emóciám

Ak by som mal vybrať len 1 chybu, ktorá vám bráni v dosahovaní ziskov, tak je to presne podliehanie emóciám. Znova absolútne typický príklad spred pár dní. Keď bol Bitcoin na hranici 4000 dolárov, tak oň nezakopol takmer nikto (okrem nás skalných fans!). Akonáhle sa však Bitcoin vyšplhal na 8000 dolárov a zaplavil médiá o tom, ako rastie a prekonal svoje maximálne hodnoty v tomto roku, tak prišiel strach. Zapamätajte si, strach je najsilnejšia emócia! Prišiel strach z toho, že mi odchádza vlak a že ja blbec som mal nakúpiť za 4000 dolárov, veď môj sused, František, na tom bohovsky zarobil a ja zase nič. O tejto kapitole by som mohol napísať aj dizertačnú prácu, ale pamätajte! Obchodovanie je hra emócií a vyhráva ten, kto svoje emócie dokáže kontrolovať.

Kryptomeny sú v roku 2020 na vzostupe. Vytvoriť však zisk na tomto trhu je veľmi náročné. Treba vo vhodnom čase nakúpiť a hlavne vedieť, kedy vystúpiť z pozícií a uchrániť portfólio pred stratami. Presne o to sa snažíme v mojej skupine Trader 2.0

Čo je money management?

Staviť všetky svoje peniaze, aj tie čo nemôžem stratiť, prípadne si ešte požičať a staviť na    jedného koňa”, je veľmi slovenské. Absolútne elementárne pravidlo money managementu hovorí, aby som do jedného obchodu použil maximálne 10 % svojho kapitálu. Ak do každého obchodu dám 10 % svojho kapitálu a v každom obchode budem riskovať 10 % stratu, tak v prípade jedného neúspešného obchodu som prišiel o 1 % z celého svojho kapitálu. Aj pri extrémne zlej sérii 15-20 neúspešných obchodov za sebou neskrachujem. Rozdiel medzi gamblingom a tradingom je práve v money managemente.

Existencia svätého grálu!

Aj vy ste už počuli o stratégii, ktorá zaručene vychádza? Či trh klesá, či stúpa, tak existuje stratégia, ktorá stále dokáže zarábať fixné % mesačne! Dôležité je slovíčko fixné! Samozrejme, že existujú stratégie, na základe ktorých viete byť úspešný, ale neexistuje žiadny svätý grál! Myslím si, že v roku 2017 fungovali na kryptomenách oveľa lepšie úplne iné stratégie ako počas rokov 2018 a 2019, keď sme klesali. A o tom to je! Existuje množstvo stratégií, ktoré viete vyšperkovať svojou disciplínou a money managementom, avšak keď sa zmenia trhové podmienky, tak musíte prispôsobiť aj stratégiu!

Na koniec citát odo mňa : ,,Je bláznovstvo robiť stále to isté a očakávať iný výsledok. Ak chcem mať niečo, čo som ešte nikdy nemal, musím urobiť niečo, čo som ešte nikdy neurobil!”

Čo čítať ďalej?

Koronavirus pošle cenu Bitcoinu na 100 000 $ – Tvrdí Max Keiser

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance