Ekonomika bude čeliť v roku 2023 týmto problémom.
Ekonomika bude čeliť v roku 2023 týmto problémom. Zdroj: Shutterstock.com/smshoot

Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedal, že jedna tretina svetovej ekonomiky bude v roku 2023 v recesii. Prehĺbi sa dopyt po energiách, pričom ceny budú pokračovať v rastúcom trende. Existuje mnoho problémov, ktoré spôsobia neistotu na trhu v roku 2023. Tu je výber 5 najväčších.

Nedostatok energie

Je vysoko pravdepodobné, že nedostatok fosílnych palív bude pretrvávať aj počas budúcej zimy. Európska energetická sieť utrpela veľké škody, keď výbuch zničil časť plynovodu Nord Stream 1. Navyše, ruské dodávky boli z dôvodu vojnového konfliktu obmedzené. V kombinácii s vysokým dopytom je výsledkom rekordný rast cien obnoviteľných zdrojov.

Obnovenie výroby

Šoky v dodávateľskom reťazci spôsobené pandémiou a vojnovým konfliktom vyvolali vo veľkých ekonomikách chuť presťahovať produkciu. Preskupenie si ale vyžaduje investície, čas a kvalifikovanú pracovnú silu. K inflácii môže prispieť obnova pracovných miest v krajinách s vysokými príjmami z nízko nákladových offshore lokalít. Zvýši to mzdy kvalifikovanej pracovnej sily a zníži ziskové marže spoločností.

Prechod na ekonomiky riadené komoditami

Ťažba vzácnej zeminy bola predovšetkým uprednostňovaná v krajinách s nízkymi daňami. Činnosť sa ale presúva do jurisdikcií s vysokými daňami a vysokými mzdami. Preto je potrebné prehodnotiť získavanie surovín zo zeminy. To povedie k nárastu investícii alebo k tvorbe aliancií, a to v prípade, že nie je možná domáca ťažba. Môžeme preto očakávať, že takéto spojenectvá budú odzrkadľovať geopolitický posun od unipolárneho svetového poriadku k multipolárnemu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Pretrvávajúca inflácia

Aj keď posledná správa o CPI v USA bola pozitívna, je nepravdepodobné, že sa inflácia v roku 2023 stabilizuje na nízkej úrovni. Zvyšovanie úrokových sadzieb ako odpoveď centrálnych bánk spôsobuje drahé pôžičky. V minulosti sa podobné situácie ukončili tak, že dopyt skolaboval a nebol schopný prijať extrémne ceny. Existuje len obmedzený priestor na tlaky zhora, hlavne pokiaľ ide o energiu a potraviny.

Inflácia USA
Inflácia USA. Zdroj: TradingView

Urýchlenie decentralizácie kľúčových inštitúcií a systémov

V roku 2022 nastalo nové geopolitické usporiadanie svetového poriadku z dôvodu prerušenia dodávateľských reťazcov a prísnej menovej politiky. Situácii predchádzala chaotická reakcia mnohých štátov na pandémiu. Výsledkom je, že narastá nedôvera v inštitúcie. Ľudia sú čoraz podozrievaví voči bankám, zdravotníctvu a veľkým podnikom. To vyvoláva rastúci záujem o web 3.0 a decentralizáciu. Historicky po obdobiach extrémnej centralizácie nasledujú vlny decentralizácie. Dnes tieto procesy urýchľujú moderné technológie.

Všetky tieto faktory poukazujú na obdobie, ktoré nebude pre investorov jednoduché. Dôležité bude držať sa konzervatívneho plánu.

Mohlo by ťa zaujímať: Dosiahla inflácia v USA svoj vrchol? Otázka a odpovede

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance