4 zdroje obnoviteľnej energie, ktoré by mali ťažiari využívať (časť 1.)

BitmarketsAnycoin mobil banner

Jedna z najčastejších výčitiek, ktorá sa vzťahuje na kryptomeny je, že pri ťažbe sa spotrebuje prebytočne veľa energie. Na svete je však veľa iných spôsobov, ktoré by pre ťažbu Bitcoinu mohli byť viac ako prospešné. A nehovoríme to iba v zmysle ziskovosti pre ťažiarov, ale najmä v súvislosti s našou planétou. Je totižto hneď niekoľko spôsobov, ktoré by ťažbu kryptomien nielen zlacnili, ale najmä by šetrili “Matku Zem”.

1.Geotermálna energia

Jeden z klasických obnoviteľných zdrojov energie, ktorý pochádza priamo z „útrob Zeme.” Naša planéta je na to priam ideálna vzhľadom na teplotu, ktorá môže byť premenená na formu elektriny. Keďže je naše jadro zložené z roztaveného železa, miesta kde je sopečná aktivita pomerne vysoká (a teda aj teplota z jadra bližšie pri povrchu) sú ideálnou možnosťou pre ťažiarov kryptomien, aby využili túto formu energie pri ťažbe.

Príkladom je Island, ktorý poskytuje priam výborné podmienky. Výhodou pri geotermálnej technológii je fakt, že nepodlieha žiadnym iným faktorom alebo nepredvídateľným podmienkam ako napríklad slnko alebo vietor. Navyše, za posledných 20 rokov sa v tomto sektore technológia výrazne pohla, čo pomohlo znížiť náklady až o 25%.

Tip z redakcie: Na ťažbu niekedy stačí ešte oveľa menej ako obnoviteľnú energiu. Niekedy je dostatok iba chuť do tanca. Viac v tomto článku.

2.Slnečná energia

Najznámejší a najrozšírenejší spôsob obnoviteľnej energie. A to bez pochýb. Slnečná energia je veľmi rozšírená a to napríklad prostredníctvom fotovoltarických panelov, ktoré využívajú radiáciu zo slnka na vyprodukovanie elektriky. Pochopiteľne sa tieto panely umiestňujú najmä na miesta, kde je slnka počas roka najviac.

Cena slnečnej energie sa navyše za posledných 5 rokov znížila až o 60% a v niektorých častiach sveta sa stáva úplnou samozrejmosťou. Experti navyše predpokladajú, že do roku 2050 bude slnečná energie najväčším zdrojom elektriny celkovo. Napriek tomu, že solárna energia má množstvo výhod (ako napríklad jednoduchá montáž a údržba) nie je úplne bezchybná.

Oproti geotermálnej energii, je totižto tá solárna až priveľmi závislá na počasí (pochopiteľne). Za oblačného počasia môže totižto výroba solárnej energie klesnúť až o 40%. Rovnako je však produkcia závislá aj na ročnom období, pričom nikoho neprekvapí, že najviac sa darí solárnej energii práve počas leta (v dnešných dňoch určite produkcia solárnej energie dosahuje na Slovensku maximum).

Rovnakým problémom pre ťažiarov by mohol byť aj fakt, že v noci sa produkcia hýbe naozaj na zanedbateľných číslach. Jedinou možnosťou je počas dňa narobiť a uskladniť toľko energie, že to vystačí aj cez noc, čo však môže byť náročné vzhľadom na priveľa nepredvídateľných faktorov. Rovnako by to mohlo výrazne navýšiť počiatočné investície.

Záver

Na ďalšie obnoviteľné zdroje energie sa pozrieme v druhej časti. Tá dnešná nám predstavila dva najznámejšie a najviac využívané. Otázka je, či sa ťažiari naozaj uchýlia k takejto variante a teda či začnú využívať obnoviteľné zdroje energie. Určite by to znížilo ich náklady avšak počiatočná investícia by pravdepodobne bola oveľa vyššia. Spraviť si totižto geotermálnu alebo solárnu ťažiareň určite nie je projekt za 10 000 eur.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
ccn.com

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.