3D tlač orgánov je vďaka tejto technológii ešte viac reálna!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Transplantácie orgánov sú v súčasnosti veľmi nákladné, no hlavne závislé od darcov – bez darcu nie je možná transplantácia orgánov, pretože ich nevieme umelo vyrobiť. Zatiaľ. Vedcom z Číny sa totiž podaril veľký pokrok. Špeciálnou 3D tlačou v kvapaline pokročili dopredu v snahe vytvoriť orgány umelo vďaka 3D tlači. 

Špeciálna 3D tlač

Tkanivá a orgány tlačené v 3D môžu spôsobiť revolúciu v transplantáciách. Replikácia komplikovaných častí tela, ako sú žalúdočné trakty, priedušky a krvné cievy, je však veľkou výzvou. Je to preto, že tieto vaskularizované tkanivá sa ťažko vytvárajú pri tradičnej 3D tlači po vrstvách bez vytvorenia podporného „lešenia”, ktoré je neskôr nemožné odstrániť.

Jedným z potenciálnych riešení je nahradenie týchto nosných štruktúr kvapalinou – špeciálne navrhnutá tekutina, ktorá by plnila práve úlohu tohto podporného „lešenia”. Avšak minulé pokusy o vytvorenie takýchto vodných štruktúr sa doslova zrútili, pretože ich povrchy sa zmenšovali a ich štruktúry sa zmrštili.

Obrovský pokrok vedcov z Číny

Vedci z Číny sa preto obrátili na tekuté polyméry, ktoré vytvárajú stabilnú membránu, kde sa zbiehajú vďaka príťažlivosti ich vodíkových väzieb. Vedci tvrdia, že by mohli fungovať rôzne kombinácie polymérov. Napríklad použili polyetylénoxidovú matricu a atrament vyrobený z dlhej sacharidovej molekuly zvanej dextrán. Naplnili atrament do matrice pomocou vstrekovacej dýzy, ktorá sa môže pohybovať tekutinou a dokonca nasávať a prepisovať už nakreslené čiary. Výsledné štruktúry tekutín si môžu udržať svoj tvar až 10 dní pred tým, ako sa začnú zlučovať. Informoval tím čínskych vedcov minulý mesiac v dokumente Advanced Materials.

Použitím ich novej metódy, vedci vytlačili sortiment zložitých tvarov – vrátane tornáda, vírov, jednoduchých a dvojitých helixov, rozvetvených trojuholníkových tvarov a dokonca aj tvaru pripomínajúceho zlatú rybku. Po dokončení tlače sa tvary nastavia pridaním polyvinylalkoholu k atramentovej časti štruktúry. To znamená, že komplexné 3D tlačené tkanivá vyrobené pomocou zahrnutia živých buniek do atramentu by mohli byť čoskoro realitou a táto technológia by mohla pomôcť priniesť revolúciu do sveta transplantácií. Tak by bolo možné zachrániť oveľa väčšie množstvo pacientov.

Čo čítať ďalej?

Rýchlejšie vedecké objavy vďaka umelej inteligencii? Onedlho zrejme áno!

Zdroj:
sciencemag.org

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.